StoryEditor

Poisťovne začínajú preplácať inovatívnu rádionuklidovú liečbu rakoviny

23.07.2020, 00:00
Autor:
HNHN
V porovnaní s chemoterapiou pri inovatívnej liečbe dochádza k pomerne malým nežiaducim účinkom na iných tkanivách.

Zdravotné poisťovne začínajú preplácať inovatívnu rádionuklidovú liečbu rakoviny. „Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa už dohodla na liečení prvého poistenca na špecializovanom pracovisku v Nitre. V najbližších dňoch má byť liečba neuroendokrinných nádorov a nádorov prostaty pomocou lutécia sprístupnená aj ďalším pacientom,“ priblížila pre TASR Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.V Nitre liečbu svojim poistencom preplatí aj Union zdravotná poisťovňa (ZP), uviedla hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. O možnostiach zazmluvnenia inovatívnej liečby pre svojich poistencov komunikuje podľa PR špecialistu Mateja Štepianského aj ZP Dôvera.

Neuroendokrinné nádory môžu vzniknúť v rôznych častiach ľudského tela, napríklad v tráviacom trakte, v pľúcach alebo v pankrease. Rádionuklidová liečba je cielená, ničí nádory a metastázy a v porovnaní s chemoterapiou pri nej dochádza k pomerne malým nežiaducim účinkom na iných tkanivách.

Ďalšou výhodou je, že terapiu pacient dostáva len tak dlho, ako je to potrebné. „Pomocou cielených PET/CT vyšetrení s peptidmi lekári vidia, či liečba zabrala alebo v nej treba ešte pokračovať. Preto je čas ožarovania pacienta spravidla kratší a celá liečba omnoho šetrnejšia,“ hovorí lekárka Iveta Schererová. Doteraz sa tento spôsob liečby realizoval len v zahraničí.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 17:17