Diagnostika parazitárnych ochorení ľudí na Slovensku stále ešte nie je na dostatočnej úrovni. Túto situáciu však výrazne menia výsledky aktuálneho projektu Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied. O výskume informuje na svojej webovej stránke Slovenská akadémia vied. Podľa SAV sa vedcom podarilo zaviesť diagnostiku ochorení, ktoré sa doteraz na Slovensku v tele človeka nedali identifikovať.
„Za najdôležitejšie výstupy považujeme zavedenie a štandardizáciu molekulárnej diagnostiky alveolárnej a cystickej echinokokózy, závažných ochorení vyvolávaných Pásomnicou líščou (Echinococcus multilocularis) a Pásomničkou pečeňovou (Echinococcus granulosus), ako aj diagnostiky tzv. črevných pásomníc ľudí, konkrétne Pásomnice dlhej (Taenia saginata) a Pásomnice obyčajnej (Taenia solium),“ uviedla Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV.
Ako tiež informuje SAV, identifikáciu ochorení, ktoré spôsobujú cudzopasné červy v tele človeka, robia odborníci SAV v rámci Laboratória diagnostiky a epidemiológie parazitárnych ochorení. Toto pracovisko je zároveň jediným na Slovensku a pravdepodobne aj v Česku, ktoré je schopné tieto testy vykonávať.
„Molekulárna diagnostika zavedená na Parazitologickom ústave SAV je originálnym prístupom, ktorý umožní identifikáciu pôvodcu infekcie nielen zo stolice, ale pri podozrení na orgánovú formu ochorenia (cysticerkózu) aj z biologického materiálu získaného pri chirurgickom zákroku. Zároveň bude veľmi cenným zdrojom informácií aj pre epidemiológov, pretože umožní identifikovať, ktorý druh pásomnice na Slovensku dominuje,“ dodala D. Antolová.
Projekt podporený grantovou agentúrou APVV s názvom „Štandardizácia nových prístupov v diagnostike závažných helmintóz ľudí a ich aplikácia do praxe v aktuálnych epidemiologických a sociologických podmienkach Slovenska“ sa na Parazitologickom ústave SAV riešil v rokoch 2016 – 2020.