StoryEditor

Banskobystrický kraj prenechal už očkovanie ambulantným lekárom

18.02.2022, 15:30
Autor:
redred
Výhoda očkovania v ambulanciách všeobecných lekárov je v dôvernom vzťahu lekár – pacient, ktorý je podmienený poznaním diagnóz a možnosťou analýzy obáv z nežiadúcich účinkov očkovania, hovorí lekárka.

Banskobystrický samosprávny kraj ukončí ku koncu marca všetky svoje očkovacie aktivity, ktoré vykonával viac ako rok.

Do tohto dátumu ešte môže verejnosť využiť možnosti očkovania v troch veľkokapacitných očkovacích centrách i prostredníctvom výjazdovej služby.

Dnes, v piatok 18. februára župa symbolicky odovzdala očkovaciu štafetu ambulantným lekárom. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie banskobystrického kraja Lenka Štepáneková.

Kraj s očkovaním končí

„Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ukončí v priebehu najbližších týždňov všetky svoje očkovacie aktivity, ktoré vykonával viac ako rok. Župa k tomuto kroku pristupuje po oznámení ministerstva zdravotníctva, ktoré samosprávne kraje vyzvalo k postupnému zatváraniu veľkokapacitných centier,“ pokračovala Lenka Štepáneková.

Dôvodom je aj snaha o návrat k životu spred pandémie, kraj preto dnes symbolicky odovzdal očkovaciu štafetu ambulantným lekárom a zdravotníckym zariadeniam.

„Aj týmto krokom sa posúvame smerom k normálnemu životu, hoci nový koronavírus už zrejme nikdy úplne nevymizne, po dvoch rokoch mimoriadnych opatrení sa s ním musíme naučiť žiť a vytvoriť systémové kroky pre zvládanie jeho prípadných ďalších vĺn,“ povedal predseda kraja Ján Lunter.

Doplnil, že vlani v polovici januára kraj prišiel s konkrétnym manuálom pre vytváranie veľkokapacitných očkovacích centier, ktoré sa neskôr stali hlavným pilierom štátnej očkovacej stratégie.

Postupne na území BBSK pribudlo osem takýchto centier, aby bola vakcína dostupná vo všetkých regiónoch a čo najbližšie k ľuďom.

Rovnako ako pilotný vznikol v kraji projekt mobilných očkovacích jednotiek, s ktorým banskobystrický kraj prišiel už 7. apríla a postupne sa tento koncept rozšíril aj v iných krajoch.

„S vakcínou sme doslova obchádzali aj tie najmenšie obce, vrátane tých, ktoré patrili medzi najmenej zaočkované. Bola to mnohokrát mravčia práca, naši ľudia nie raz museli čeliť nadávkam a urážkam od antivaxerov, no napriek tomu sa nevzdali, vďaka tejto našej spoločnej snahe len Banskobystrický samosprávny kraj zaočkoval v minulom roku 268 731 ľudí,“ doplnil banskobystrický župan, ktorý v piatok 18. februára odovzdal symbolickú očkovaciu štafetu Renáte Ježíkovej, všeobecnej lekárke pre dospelých, ktorá sa stará o takmer tritisíc pacientov v Hriňovej a v Kriváni.

Výhoda očkovania v ambulanciách

„Pandémia Covid-19 výrazne ovplyvnila chod najmä bielej medicíny, ktorá bola potláčaná s pribúdajúcimi pozitívnymi pacientmi. Aj na všeobecných lekárov to bol enormný tlak, denne sme vybavovali do sto telefonátov a každému pacientovi sme prispôsobovali protokol liečby a snažili sa odvrátiť nutnosť hospitalizácie na covidových oddeleniach,“ prezradila o svojich skúsenostiach doktorka z Podpoľania.

S očkovaním vo svojich ambulanciách začala vlani v októbri a do dnešného dňa podala vakcínu asi 450 pacientom, najmä seniorom či s chronickými diagnózami, ktorí patria k najohrozenejším skupinám.

„Šírenie hoaxov ohľadom očkovania proti Covid-19 výrazne spolarizovalo spoločnosť, čo prispelo aj k nízkej zaočkovanosti našej populácie. Pacienti  si často mylne vyhodnocovali kontraindikácie k očkovaniu, ktoré sa po konzultácii so svojim všeobecným lekárom ukázali práve naopak, ako dôvody k očkovaniu.

Veľká výhoda očkovania v ambulanciách všeobecných lekárov je v dôvernom vzťahu lekár – pacient, ktorý je podmienený poznaním diagnóz a možnosťou analýzy obáv z nežiadúcich účinkov očkovania,“ zhrnula doktorka Ježíková.

Banskobystrický samosprávny kraj bude až do konca marca uvádzať na svojich webových stránkach rozpis očkovania tak ako doposiaľ, na webe www.bbsk.sk zverejní aj zoznam ambulantných lekárov, ktorí v kraji očkujú. Tých je aktuálne 86 a zastúpení sú vo všetkých okresoch.

Očkovanie okrem toho prebieha aj v deviatich zdravotníckych zariadeniach na území kraja, ktorých rozpis je pravidelne aktualizovaný na stránke ministerstva zdravotníctva.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 11:09