StoryEditor

Novinka: Vo zvolenskej nemocnici liečia bolesti pohybového aparátu pomocou biodermálnych nití

18.02.2022, 06:00
Autor:
redred
Pri tejto metóde sa zavádza komplexný biomateriál, teda biodermálne nite do tkaniva, ktoré sa zhodujú s tkanivom ľudského organizmu. Pri niektorých stavoch dochádza pomocou tejto techniky k rýchlejším a lepším výsledkom.

Nemocnica AGEL Zvolen po novom lieči bolesť pomocou biodermálnych nití, ktoré majú mimoriadne priaznivé účinky. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

Od pondelka 14. februára ponúka zvolenská nemocnica túto možnosť liečby v jej ambulancii chronickej bolesti.

„Používajú sa ako doplnková liečba bolestí pohybového aparátu. Pri tejto metóde sa zavádza komplexný biomateriál, teda biodermálne nite do tkaniva, ktoré sa zhodujú s tkanivom ľudského organizmu. Nevyvolávajú nežiadúce reakcie na cudzorodý materiál a vstrebe sa do 180 dní,“ vysvetlila Mudr. Jana Zdechovanová z Ambulancie chronickej bolesti.

Ako dodala, tento materiál sa postupne vstrebáva a rozkladá sa na vodu a kysličník uhličitý.

Pri rozklade podporuje množstvo fyziologických procesov, ktoré vedú k liečebnému účinku, a ten  pretrváva aj niekoľko týždňov. 

,,Pri niektorých stavoch získame pomocou tejto techniky rýchlejšie a lepšie výsledky. Táto technika sa používa na liečbu dlhodobo bolestivých triggerpointov svalov a na stimuláciu akupunktúrnych bodov.

Niť sa zavádza do hĺbky niekoľko milimetrov až centimetrov, avšak nehrozí poškodenie nervov ani ciev, a tieto nite po vstrebaní zanechávajú za sebou kolagénovú mriežku,“ objasnila odborníčka.

Podľa Martiny Pavlikovej, výhodou takejto liečby je, že pacient nemusí chodiť každý týždeň na liečbu, zlepší sa prekrvenie, dodávka kyslíka, lymfatický obeh, uvoľní sa svalstvo a zlepší sa výživa šliach. Táto liečba je doplnková a nie je hradená zo zdravotného poistenia

Prvé zmienky o aplikácii cudzieho materiálu do tela za účelom terapie boli popisované už 2000 rokov pred našim letopočtom v Egypte.

V 10. storočí nášho letopočtu v Číne používali ovčiu vlnu a jej vlákna zavádzali do bolestivých miest.

„Najväčší rozmach tejto techniky nastal v 60. rokoch minulého storočia najmä v Číne, ale postupne aj v Kórei, kde sa od terapeutického využitia prešlo aj ku kozmetickému. Postupne sa táto metodika zlepšovala a používa sa celosvetovo,“ zhrnula Martina Pavliková.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. máj 2023 14:09