Shutterstock
StoryEditor

Počas pandémie stúpol počet obéznych, najmä mladých ľudí

12.02.2022, 14:00
Autor:
tasrtasr
Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka niekoľko benefitov na manažovanie telesnej hmotnosti, ako napríklad čiastočnú úhradu pobytu vo vybraných kúpeľoch.

Počas pandémie rastie počet pacientov s obezitou, trpia ňou najmä mladí. Upozorňuje na to Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Nárast počtu obéznych poistencov evidujú aj súkromné zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union.

"Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa v minulom roku liečilo na obezitu približne 7000 pacientov, čo predstavuje desaťpercentný nárast oproti roku 2020. Skoro tretinu z nich predstavuje mládež vo veku 11 až 17 rokov," uviedla hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Počet pacientov s obezitou narastá aj v Union ZP. Podľa údajov sa od roku 2019 zvýšil o 4,3 percenta. Najviac pacientov s obezitou eviduje Union vo veku 11 až 20 rokov, ktorých zároveň medziročne najviac pribudlo.

Druhú najväčšiu skupinu pacientov s obezitou tvorili deti do desať rokov. Informovala hovorkyňa Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Mierny nárast poistencov s obezitou eviduje aj ZP Dôvera. "Nie je to však dramatický nárast. Najväčší výskyt obezity vidíme vo vekovej skupine desať až 14 rokov, no, paradoxne, počet týchto detí s vykázanou obezitou z roka na rok klesá," skonštatoval PR manažér poisťovne Branislav Cehlárik.

V boji s obezitou zdravotné poisťovne apelujú najmä na dôležitosť preventívnych prehliadok. "Práve tam dochádza k odhaleniu a podchyteniu," spresnil Cehlárik.

Dupaľová Ksenzsighová priblížila, že v rámci prehliadky majú poistenci Unionu napríklad zadarmo možnosť zmerania výšky cholesterolu v krvi.

Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka niekoľko benefitov na manažovanie telesnej hmotnosti, ako napríklad čiastočnú úhradu pobytu vo vybraných kúpeľoch.

Poisťovňa tiež napríklad prispieva poistencom na preventívne športové prehliadky, ponúka zľavu na výživové poradenstvo, domáce cvičenia či fit knihy.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 07:40