Reuters
StoryEditor

Vakcína od Novavaxu má mať u tínedžerov vyše 80-percentnú účinnosť

11.02.2022, 16:00
Autor:
tasrtasr
Firma Novavax priblížila, že jej dvojdávková proteínová vakcína Nuvaxovid proti koronavírusu mala u tínedžerov v čase, keď bol dominantný variant delta, 82-percentnú účinnosť.

Americká farmaceutická spoločnosť Novavax vo štvrtok uviedla, že tretia fáza klinických štúdií, ktorá prebiehala v USA a zúčastnilo sa na nej viac ako 2200 adolescentov vo veku 12-17 rokov, preukázala, že jej vakcína proti koronavírusu je pre túto vekovú skupinu účinná a bezpečná. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Firma Novavax so sídlom v štáte Maryland priblížila, že jej dvojdávková proteínová vakcína Nuvaxovid proti koronavírusu mala u tínedžerov v čase, keď bol dominantný variant delta, 82-percentnú účinnosť.

Dodala, že plánuje požiadať americké regulačné úrady o schválenie jej očkovacej látky i pre uvedenú vekovú kategóriu.

"Výsledky (testov) v tejto dospievajúcej populácii nás povzbudili vzhľadom na pretrvávajúcu potrebu iných možností vakcinácie," povedal hlavný zdravotnícky predstaviteľ Novavaxu Filip Dubovsky.

"Veríme, že vakcína od Novavaxu by mohla byť odlišnou možnosťou pre túto mladšiu populáciu vzhľadom na jej uznávanú technológiu založenú na proteínoch, ktorá sa už používa aj v iných vakcínach, a pozitívnu odozvu voči variantom (vírusu)," dodal.

Jedinou povolenou proticovidovou vakcínou pre tínedžerov je aktuálne Pfizer/BioNTech, avšak tá prináša i určité riziko zriedkavých prípadov zápalu srdca, najmä u mladých chlapcov, pripomína AFP.

Spoločnosť Novavax bola spočiatku jednou z prvých, ktoré sa usilovali vyvinúť vakcínu proti ochoreniu COVID-19, avšak pre problémy s výrobou sa proces schvaľovania oneskoril.

Žiadosť o schválenie na použitie pre dospelé osoby od 18 rokov predložili regulačným úradom v USA až koncom januára.

Už predtým bola táto vakcína povolená na použitie v EÚ a Británii, čo viedlo i k jej schváleniu zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 07:55