istockphoto
StoryEditor

Robot sám vykonal náročnú brušnú operáciu. Časom možno celkom nahradí chirurgov

07.02.2022, 08:00
Autor:
redred
Stroj sa orientuje zrakom, preto je preňho kľúčové čo najlepšie vidieť do čreva. Robot tak môže využiť neinvazívnu laparoskopiu, ktorá organizmus naruší iba minimálne.

Robot prvýkrát vôbec vykonal laparoskopickú operáciu mäkkých tkanív (odborne nazvanú anastomóza čriev) bez ľudskej pomoci. Ide o obzvlášť náročný zákrok v gastrointestinálnej chirurgii najmä v tom, že si vyžaduje od chirurga špičkovú presnosť.

I najmenší otras chirurgovej ruky alebo nesprávne umiestnený steh môžu mať za následok únik z čriev, s katastrofálnym následkom pre pacienta. 

K spojeniu koncov čriev dochádza napríklad, ak je treba odstrániť nádor, a potom časť zažívacieho traktu opäť spojiť. 

Automatizovaná chirurgia 

Keďže išlo o experiment, prvým pacientom bolo prasa. Informovala o tom Česká televízia ČT24 na svojej stránke. Úspech by mohol časom viesť robotiku k automatizovanej operácii človeka. Operáciu vykonal robot STAR (Smart Tissue Autonomous Robot) navrhnutý tímom výskumníkov z Univerzity Johna Hopkinsa.

Tí o úspechu informovali v časopise Science Robotics. Stroj sa orientuje zrakom, preto je preňho kľúčové čo najlepšie vidieť do čreva. Robot tak môže využiť neinvazívnu laparoskopiu, ktorá organizmus naruší iba minimálne.

Do čriev sa zavedie sonda s kamerou a operačnými nástrojmi, navyše dochádza k minimu rezov. 

„Naše výsledky ukazujú, že môžeme automatizovať jednu z najzložitejších a najjemnejších úloh v chirurgii, a to opätovné spojenie dvoch koncov čreva. Robot vykonal tento zákrok na štyroch zvieratách a dosiahol výrazne lepšie výsledky ako ľudia vykonávajúci rovnaký zákrok,“ citovala televízia ČT24 na svojej stránke hlavného autora štúdie Axela Kriegera z Univerzity Johnsa Hopkinsa. 

Ten vytvoril špeciálneho robota na šitie mäkkých tkanív, v spolupráci s Detskou národnou nemocnicou vo Washingtone a Jinom Kangom, profesorom elektrotechniky a počítačového inžinierstva na Univerzite Johna Hopkinsa. 

Náročný vývoj 

Ako uviedla ČT24, Krieger začal s vývojom už pred šiestimi rokmi, keď prvý model síce dokázal úspešne zašiť prasacie črevá, ale potreboval sa k nim prerezať brušnou dutinou, takže išlo o veľmi invazívny zákrok, ktorý sa navyše nezaobišiel bez významnej ľudskej asistencie. 

Odvtedy vedci vybavili robota STAR novými funkciami pre väčšiu autonómiu a lepšiu chirurgickú presnosť, vrátane špecializovaných nástrojov na šitie a najmodernejších zobrazovacích systémov.

Chirurgia mäkkých tkanív je pre robotov obzvlášť náročná kvôli svojej nepredvídateľnosti. Črevá sú chaotické a rôznorodé, čo znamená, že roboti sa musia rýchlo prispôsobiť a zvládnuť nečakané prekážky, upozornila česká televízia slovami Axela Kriegera.  

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 04:08