TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Tisíce lekárov podpísalo požiadavky pre zlepšenie stavu nemocníc. Odborári ich dali premiérovi

04.02.2022, 16:38
Autor:
tasrtasr
Lekári upozornili na to, že zdravotníci napriek pandémii posledné dva roky počúvajú od vlády len sľuby, ale chýbajú im riešenia.

Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Podpísalo sa pod ne takmer 3000 z asi 5000 nemocničných lekárov, priblížil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Požiadavky predstavili na štvrtkovom (3. 2.) stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Požiadavky a návrhy sa týkali najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.

Dotkli sa aj témy podpory lekárskych fakúlt pre väčšiu produkciu slovenských lekárov, výstavby nemocnice Rázsochy či otázky reformy vzdelávania lekárov.

Odborári tiež zdôraznili, že nemožno zrušiť akékoľvek oddelenie v nemocniciach, kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice.

Lekári upozornili na to, že zdravotníci napriek pandémii posledné dva roky počúvajú od vlády len sľuby, ale chýbajú im riešenia.

"Situácia v našom zdravotníctve je taká vážna, že zo strany lekárov prichádza nutnosť zintenzívniť tlak na vládu, aby problémy zdravotníctva konečne riešila. Ak to bude nutné aj formou výpovedí, ako to bolo v roku 2011," skonštatoval Visolajský.

Stretnutie hodnotí LOZ ako vecné a konštruktívne. "Premiér návrhy privítal, uznal ich potrebnosť a sľúbil ochotu pracovať na ich splnení. Následne sme sa dohodli, že do dvoch týždňov bude ďalšie stretnutie, kde premiér spolu s dotknutými ministerstvami dá stanovisko k týmto požiadavkám," priblížil Visolajský.

Premiér Heger na stretnutí deklaroval, že vláda chce situáciu v zdravotníctve riešiť. Zároveň vyzval zúčastnené strany na ďalšie rokovania.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 17:26