StoryEditor

Topoľčianska nemocnica vybudovala moderné operačné sály. Čakacie lehoty sa skrátia o polovicu

04.02.2022, 11:00
Autor:
redred
S novým operačným zázemím sa nemocnica má stať nadregionálnym centrom akútnej medicíny pre širší región Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja.

Šesť nových operačných sál, prvotriedna technika, centrálna sterilizácia a moderná pred a po operačná starostlivosť. Nemocnica Svet zdravia Topoľčany vybudovala nové oddelenie centrálnych operačných sál.

Ako uviedol generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia Radoslav Čuha, čakacie lehoty sa vďaka novému operačnému zázemiu skrátia o polovicu, čo je veľkým pozitívom vzhľadom na dlhotrvajúcu pandemickú situáciu a enormné množstvo odložených operácií. Prostredie bude bezpečnejšie a starostlivosť o pacienta ešte kvalitnejšia.

Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov. Celková investícia sa vyšplhala na takmer osem miliónov eur. Približne milión eur z toho financovala z vlastných zdrojov.

„Svojimi priestormi, technickým aj medicínskym vybavením sa teraz oddelenie radí medzi špičkové pracoviská doma aj v zahraničí. S novým operačným zázemím  sa nemocnica má stať nadregionálnym centrom akútnej medicíny pre širší región Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. V súčasnosti spádová oblasť pre chirurgické odbory presahuje už 100 tisíc obyvateľov a v budúcnosti bude ešte rásť,“ dodal Radoslav Čuha.

Topoľčianska nemocnica je jednou z najstarších na Slovensku. Na nové operačné sály čakali už dlhé roky, tie staré mali viac ako 50 rokov.

Svet zdravia

„Skvalitňovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti v každom regióne Slovenska je kľúčové a som rád, keď vidím konkrétne výsledky v praxi. Kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť v regiónoch je rovnako tak cieľom historickej reformy nemocníc, ktorú sa nám podarilo presadiť a vďaka ktorej slovenské zdravotníctvo má šancu investovať do výstavby a rekonštrukcie. Zdravotníckemu personálu želám príjemné pracovné prostredie v nových priestoroch a ďakujem im za ich nasadenie v starostlivosti o pacienta,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Viac výkonov

Podľa Radoslava Čuhu, v topoľčianskej nemocnici pre pretrvávajúcu pandemickú situáciu iba na ortopedickom oddelení čaká na svoju operáciu približne 900 pacientov. Spustením nových operačných sál v plnej prevádzke sa čakacie lehoty môžu do jedného roka znížiť na menej ako polovicu.

Operačné sály sú koncentrované do jedného centrálneho priestoru. Nachádzajú sa tu dve veľké čisté sály vhodné na traumatologické a ortopedické operácie a ďalšie štyri sály, z ktorých dve sú primárne určené na laparoskopické a artroskopické výkony.

V rámci oddelenia pribudol aj nový moderný priestor na prípravu a starostlivosť o pacientov pred a po operácii, odkiaľ sú už priamo premiestňovaní na operačnú sálu.

Manažér operačných sál

Nemocnica bude tiež v tejto časti využívať plávajúce lôžka, dve lôžka budú izolačné. Významnou novinkou je manažér operačných sál, ktorý je zodpovedný za plánovanie operácií v takom poradí a štruktúre, aby zohľadňoval čo najefektívnejšie využitie priestorov.

Nová prevádzka skráti prestoje medzi jednotlivými operáciami, pretože umožní rýchlejšiu dezinfekciu a sterilizáciu priestorov.

V jednej operačnej sále tak môžu po sebe nasledovať operačné zákroky, ktoré si v súčasnosti vyžadujú dve rôzne sály s rôznou úrovňou čistoty. Vzduchotechnika navyše vytvorí bezpečnejšie prostredie bez možnosti kontaminácie sály vzduchom.

Samotné operačné sály sú dekontaminačnou miestnosťou prepojené aj s centrálnou sterilizáciou, ktorá sa nachádza v ich tesnej blízkosti a je spojená s centrálnym sterilným skladom. Proces manipulácie s kontaminovaným aj sterilným materiálom bude preto oveľa rýchlejší a jednoduchší. 

Vzdelávanie študentov

Operačné sály sú na úrovni špičkovo vybavených sál najlepších pracovísk vo svete. Z vybavenia nechýbajú napríklad 4K video reťazce, laparoskopické veže či špičkový operačný ultrazvuk.

„Na sálach je zavedený nemocničný informačný systém a na veľkom monitore sa pri operácii bude zobrazovať všetko potrebné, napríklad CT pacienta, MR, kosti, zlomeniny... V priestore sú zároveň web kamery, ktoré premietajú obraz na ďalší veľký monitor. Každý, kto je na sále, teda vidí do operačného poľa. Toto je neskutočný predpoklad pre výučbu či už študentov alebo lekárov,“ opísal Emil Duleba, primár chirurgického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Topoľčany.

Zaujímavosťou nových operačných sál je aj denné svetlo, ktoré bude v štyroch zo šiestich priestorov. Niektorí z lekárov to považujú za výhodu, pretože na sále strávia od rána do večera denne niekoľko hodín. 

Náklady na centrálne operačné sály nemocnica financovala z eurofondov. Ešte v roku 2019 podpísala zmluvu o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Uskutočniť stavebné úpravy a nakúpiť nové medicínske vybavenie mala stihnúť do troch rokov. 

Cieľom výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z IROP bola modernizácia infraštruktúry ústavných zariadení poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť, zvýšenie ich produktivity a efektívnosti vrátane lôžkového fondu a znižovania priemernej dĺžky hospitalizácie.  

 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 19:35