TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Upraví sa definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Kto si bude môcť zavolať záchranku?

03.02.2022, 16:00
Autor:
tasrtasr
Vyťaženosť záchraniek pri riešení prípadov, ktoré by mohol riešiť iný typ starostlivosti, zvyšuje nedostupnosť pre opodstatnené zásahy a zároveň odčerpáva finančné zdroje, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti by sa mala upraviť. Cieľom zmeny je bližšie určenie pacientov, ktorí si budú môcť privolať záchrannú zdravotnú službu a zabrániť tak jej zneužívaniu.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý aktuálne pripravuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) zrealizujú viac ako 60 percent zásahov u pacientov, ktorí nie sú v priamom ohrození života alebo zdravia a mohli by byť liečení a ošetrovaní inak.

"Vyťaženosť ambulancií ZZS pri riešení prípadov, ktoré by mohol riešiť iný typ starostlivosti, zvyšuje nedostupnosť pre opodstatnené zásahy a zároveň odčerpáva finančné zdroje," poukázal rezort zdravotníctva v predloženom materiáli.

Ministerstvo zdôrazňuje, že využitím ZZS na opodstatnené zásahy, keď sú pacienti v priamom ohrození života, sa zvýši jej dostupnosť a efektívne sa využijú dostupné zdroje bez navyšovania financovania ZZS.

"Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu prostredníctvom zasielania podnetov či návrhov v rámci vecného zamerania do 15. 2. na adresu ministerstva," dodáva rezort.

Medzirezortné pripomienkové konanie by sa k novele zákona mohlo začať v apríli alebo v máji.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 06:34