StoryEditor

Unikátna operácia: Pacientke zachránili nohu tak, že holennú kosť nahradili časťou lýtkovej

03.02.2022, 06:00
Autor:
redred
Lekári využili strednú časť lýtkovej kosti s dĺžkou necelých 20 centimetrov. Na mieste potom zostala horná a dolná časť lýtkovej kosti. Podľa lekárov kosť v nohe chýbať nebude.

Lekári zlínskej Krajskej nemocnice Tomáše Bati zachránili pacientke nohu ojedinelou operáciou. Zákrok trval približne sedem hodín a podieľala sa na ňom desiatka ľudí.

Podľa náročnosti rekonštrukcie trvajú zákroky obdobného typu šesť až desať hodín. Išlo o nezvyčajnú rekonštrukciu predkolenia, pri ktorej mladej 29-ročnej žene nahradili holennú kosť časťou lýtkovej kosti. Informovala o tom nemocnica na svojej stránke.

Tím lekárov z Centra vysoko špecializovanej traumatologickej starostlivosti zlínskej krajskej nemocnice sa rozhodol pre rekonštrukciu predkolenia pomocou vaskularizovaného laloku.  

Príbeh pacientky i zmena plánu

Pacientka Anna Ryšavá prežila vážnu haváriu v Buchlovských kopcoch s vážnymi poraneniami v oblasti brušnej dutiny a komplikované zranenia dolných končatín. Takmer jej museli amputovať pravú nohu.

  Krajská nemocnice Tomáše Bati

Deň pred operáciou vyjadrila chirurgom dôveru. „Na jeseň už oslávim svoje tridsiate narodeniny na vlastných nohách,“ tešila sa.

 Ako spresnili zástupcovia zlínskej nemocnice, poranenie pravej nohy bolo natoľko vážne, že lekári uvažovali o jej amputácii. Nakoniec sa však mäkké tkanivá nohy začali hojiť.                       

„V holennej kosti však pretrvával defekt, ktorý nebolo možné vyhojiť iným možným spôsobom ako náhradou kosti,“ uviedol Petr Mešík, primár Traumatologického oddelenia Krajskej nemocnice Tomáše Bati. 

Prezradil, že pôvodne plánovali preniesť lýtkovú kosť zo zdravej ľavej končatiny do pravej postihnutej nohy, na miesto holennej kosti. V deň operácie však došlo ku zmene.  

„Ukázalo sa, že môžeme využiť lýtkovú kosť z postihnutej nohy a presunúť ju do miesta holennej kosti. Je to výhodnejšie pre pacientku, pretože nebude mať operovanú aj druhú nohu. Mikrovaskulárna technika nám navyše umožní zvýšiť prekrvenie tej lýtkovej kosti tak, aby dodala výživu a kosť sa zahojila,“ vysvetlil doc. Tomáš Kempný, plastický chirurg z Ostravy, ktorý zákrok viedol. 

Priebeh mikrochirurgie a doba hojenia 

Základom mikrovaskulárnych výkonov sú prenosy tkanív, ktoré majú definovanú cievu. Lekári využili strednú časť lýtkovej kosti s dĺžkou necelých 20 centimetrov. Na mieste potom zostala horná a dolná časť lýtkovej kosti. Podľa lekárov kosť v nohe chýbať nebude.  

„Pacientka prišla o 19 cm holennej kosti, ktorú sme nahradili lýtkovou kosťou z rovnakej končatiny a na zlepšenie prekrvenia sme mikrochirurgicky prišili cievy laloku a cievy končatiny. Zvýšením vaskularity tak dôjde k zahojeniu končatiny, a tým k jej záchrane,“ priblížil na stránke zlínskej krajskej nemocnice docent Kempný. 

Doplnil, že pacientka zostane v nemocnici minimálne dva týždne, potom bude nasledovať rehabilitácia.

Celá doba hojenia a dohojenia, aby noha zniesla plnú záťaž, bude trvať približne rok až rok a pol. Pričom pacientka by mala, podľa lekárov nohu zaťažovať relatívne skoro. Za šesť týždňov jej bude povolená čiastočná záťaž, ktorú budú sledovať röntgenom.  

Vzácny výkon 

„Rekonštrukcia predkolenia vaskularizovaným lalokom je ojedinelý, vzácny výkon. Zlínska nemocnica sa stáva jednou z mála nemocníc, ktorá tieto techniky využíva.  

S docentom Kempným ​​spolupracujeme už od roku 2007. Prvú operáciu tohto typu vykonal s emeritným primárom traumatológie Marcelom Guřanom a spolupráca sa aj naďalej rozvíja,“ vysvetlil na webe Krajskej nemocnice Tomáše Bati jej riaditeľ Michal Filip.  

Priblížil, že lekárov, ako je doktor Kempný, nie je v republike veľa a je rád, že so zlínskou nemocnicou spolupracuje.  

Michal Filip taktiež zhrnul, že túto techniku ​​začínajú využívať aj kolegovia na stomatochirurgii, a tak predpokladá, že za nejaký čas budú v tomto type operácií samostatní.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 17:14