StoryEditor

Nové diagnostické centrum urýchli vyšetrenia, výsledky budú lekári zdieľať on-line

29.01.2022, 14:00
Autor:
TASRTASR
Moderný pavilónu je priamo napojený na urgentný príjem nemocnice, čo zjednoduší prácu zdravotníkov.

Skrátenie čakacích lehôt a skvalitnenie i zrýchlenie diagnostického procesu v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici prinesie nové diagnostické centrum, ktoré slávnostne otvorili tento týždeň. Verejnosti začne slúžiť od 1. februára.

Ako informoval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, výstavba centra v krajskej nemocnici trvala 13 mesiacov, celkové náklady na stavebné práce a prístroje boli 3,4 milióna eur. „Súčasťou prístrojového vybavenia je nový CT prístroj, röntgen, sonograf a v tomto roku by mala pribudnúť aj magnetická rezonancia. Ide o moderné digitálne prístroje, ktorých výsledky budú môcť lekári zdieľať on-line. Výstavbu centra financoval kraj z vlastného rozpočtu,“ priblížil Baška.

Komplexné pracovisko

Dodal, že po sprevádzkovaní magnetickej rezonancie sa diagnostické centrum stane komplexným pracoviskom. Slúžiť bude nielen pre obyvateľov okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava, ale aj pre pacientov zo Žilinského kraja. Centrum má podľa neho aj ekologický rozmer, súčasťou stavby vo vnútrobloku nemocnice je zelená pochôdzna strecha.  

„Chceme poskytnúť modernejšie diagnostické vyšetrenia, ale aj skrátiť čakacie lehoty. Napríklad čakacie lehoty na vyšetrenie na súkromnom CT v nemocnici sú momentálne dva až tri týždne. Nové diagnostické centrum bude otvorené 24 hodín denne sedem dní v týždni, čakacie lehoty sa výrazne skrátia,“ zdôraznil trenčiansky župan.

Náklady

Stavebné práce podľa jeho slov vyšli na dva milióny eur, prístrojové vybavenie nakúpili za 1,3 milióna eur. Ďalších 2,2 milióna eur bude stáť magnetická rezonancia, ktorú momentálne kraj obstaráva.

Podľa námestníčky pre ošetrovateľstvo NsP Považská Bystrica Jany Lunákovej diagnostické centrum podstatne urýchli a skvalitní diagnostiku, no personálu ponúka zaujímavú prácu s prístrojmi najvyššej kvality. Digitálny RTG prístroj dokáže denne vyšetriť 120 pacientov, sonograf zdiagnostikuje každý deň asi 50 pacientov.

 „Benefitom nového pavilónu je, že je vchodom priamo napojený na urgentný príjem nemocnice, čo rovnako urýchli diagnostiku,“ doplnila Lunáková.

01 - Modified: 2021-12-04 10:31:52 - Feat.: 0 - Title: Top lekárka Helena Kmecíková: Veľa ľudí nechce zomierať v nemocnici, chcú byť doma 02 - Modified: 2021-01-13 12:57:31 - Feat.: 0 - Title: TOP lekár Milan Kulkovský: Nemôžete pacientovi zobrať všetku nádej hneď na začiatku
01 - Modified: 2022-11-06 11:00:00 - Feat.: - Title: Pred vyšetrením magnetickou rezonanciou treba upozorniť aj na tetovanie 02 - Modified: 2022-08-03 07:00:00 - Feat.: - Title: Prípadov rakoviny prostaty pribúda. Nová šetrná metóda zlepšuje diagnostiku 03 - Modified: 2022-01-29 14:21:58 - Feat.: - Title: Obávaná diagnóza: Nová metóda ju odhalí v počiatočnom štádiu už z jednej kvapky krvi
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
27. máj 2023 16:15