Okamihom vstupu vírusu kliešťovej encefalitídy do organizmu začína inkubačná doba ochorenia. Toto obdobie je bez ťažkostí a trvá 14 dní aj mesiac. Choroba máva dvojfázový priebeh. Po inkubačnej dobe dôjde k rozvoju prvej fázy ochorenia, v ktorom príznaky pripomínajú ľahkú chrípku. Najskôr sa objavujú bolesti hlavy, únava, horúčka, nevoľnosť a bolesti svalov a kĺbov. Po niekoľkých dňoch ťažkosti odznejú. Potom spravidla nasleduje obdobie jedného až dvoch týždňov bez príznakov. U niektorých pacientov môže choroba touto fázou skončiť a úplne sa uzdravia. "Druhá fáza sa prejavuje krutými bolesťami hlavy sprevádzanými horúčkou. Chorý je svetloplachý, pridáva sa nevoľnosť a zvracanie. Príznakom poškodenia nervového systému je stuhnutie svalov na šiji, triaška, nervové obrny, závraty, poruchy spánku, poruchy pamäti a dezorientácia. Tento stav trvá dva až tri týždne. Potom zvyčajne dôjde k postupnému zlepšovaniu," opisuje prednostka Krbková. Približne u tretiny infikovaných pacientov prvá fáza klinicky chýba a ochorenie sa už zo začiatku prejaví závažnými príznakmi druhej fázy. Asi u štvrtiny chorých sa dostavia trvalé následky. Patria k nim napríklad obrny horných končatín, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, nálady alebo spánku, znížená výkonnosť a depresia. Celkom výnimočne môže pacient zomrieť. Je samozrejme nutná hospitalizácia. V prípade neurologického postihnutia vedia lekári liečiť len príznaky. Jedinou ochranou je preventívne očkovanie.Pixabay
StoryEditor

Klinické príznaky Covid-19 sa rozšírili

26.01.2022, 07:37
Autor:
tasrtasr
Po novom sa k nim zaraďuje napríklad zvýšená telesná teplota nad 37 stupňov Celzia, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť či strata chuti.

Klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa rozšírili. Pri ich výskyte je nutné sa izolovať od ostatných a kontaktovať svojho všeobecného lekára. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá je účinná od utorka (25.1.).

Medzi klinické príznaky COVID-19 sa po novom zaraďuje zvýšená telesná teplota nad 37 stupňov Celzia, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy a pocit upchatého nosa.

"V izolácii musia po výskyte niektorého z vyššie uvedených klinických príznakov zostať všetky osoby. Teda osoby neočkované, osoby očkované a osoby po prekonaní COVID-19," zdôraznil ÚVZ.

Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skrátila na päť dní. Týka sa to všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia.

Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 07:23