Crohnova choroba alebo ulcerózna koltitída je totiž pomerne vzácna, napriek tomu veľmi vážna, a jej výskyt sa začína zvyšovať. Najčastejšie postihuje tenké črevo, napadá ale aj ostatné časti tráviaceho traktu. Vedci si lámu hlavu nad tým, ako vlastne táto choroba vzniká. Medzi rizikové faktory pravdepodobne patrí užívanie antibiotík, fajčenie, užívanie hormonálnej antikoncepcie a nezdravé stravovacie návyky. Práve tie hrajú dôležitú úlohu pri liečbe, je totiž nutné dodržiavať takzvanú bezlepkovú diétu. Teda takú, pri ktorej v črevách nezostávajú zbytky zanechávané napríklad potravinami bohatými na vlákninu.Youtube
StoryEditor

Vedci objavili v čreve baktérie, ktoré znížili infekciu SARS-CoV-2. Čo majú spoločné s najznámejšími liekmi?

26.01.2022, 08:00
Autor:
kš

Niektoré črevné baktérie môžu chrániť pred infekciou SARS-CoV-2. Na náš mikrobióm pozostávajúci z tisícok mikroorganizmov sa vedci rozhodli pozrieť trošku inak. Zisťovali, či baktérie z ľudského mikrobiómu môžu inhibovať vírus SARS-CoV-2.

Vedci identifikovali tri bakteriálne metabolity z ľudského mikrobiómu, ktoré inhibovali vírusovú infekciu pandemického vírusu. Je pozoruhodné, že tieto prirodzené bakteriálne metabolity sa podobajú liekom, ktoré schválil americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) a ktoré sa skúmajú na liečbu Covid-19, obsedantno-kompulzívnej poruchy alebo oboch.

Ľudia koexistujú s rôznymi mikróbmi, ktoré žijú a darí sa im v organizme, ale neškodia mu. Naše telo uchováva tieto mikroorganizmy na koži, v dýchacích cestách a v celom gastrointestinálnom trakte. 

Výskum 

Ako informoval MedicalNewsToday, vedci z Rockefellerovej univerzity sa zaujímali o malé molekuly, ktoré produkujú baktérie súvisiace s ľudským organizmom, o ich vplyv na hostiteľské bunky organizmu a ďalšie organizmy mikrobiómu.

Keď pandémia zasiahla New York City, zamerali sa viaceré laboratóriá na štúdium interakcií vírusu SARS-CoV-2 s ľudským mikrobiómom. 

Vedci si preto položili otázku, či ľudský mikrobióm dokáže produkovať metabolity alebo malé molekuly, ktoré inhibujú rast nového koronavírusu.

Komplexnú odpoveď potom hľadali odborníci z Rockefellerovej univerzity od chemikov, molekulárnych biofyzikov po virológov.  

Podľa MedicalNewsToday, hoci...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 17:07