Ako sme vás informovali, lekári denne vyšetria desiatky pacientov, pričom už väčšina z nich sa stretla s predpísaným ereceptom. Ide o službu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorá šetrí čas lekárovi aj pacientovi. Informovala o tom jeho hovorkyňa Alžbeta Sivá.
Najmä v prípade chronických pacientov je, podľa nej, veľmi nápomocný opakovaný erecept.
„Elektronická forma receptu zvaná erecept uľahčuje prácu lekárom v ambulanciách a šetrí čas pacientom,” vysvetlila Alžbeta Sivá.
Spresnila, že v roku 2021 bolo predpísaných viac ako 64 miliónov ereceptov.
„Najviac ereceptov predpísali lekári v novembri (7,2 milióna), naopak najmenej ereceptov vystavili v júli (4,3 milióna),” ozrejmila.
Aj vďaka ereceptu je možné, podľa hovorkyne Národného centra zdravotníckych informácií, sledovať dlhodobí trend regulácie a znižovania počtu pacientov v ambulanciách, a tak šetriť čas každému, kto by si inak potreboval ísť k lekárovi len pre recept.
„Lekársky recept platí 7 dní, v prípade receptu na antibiotiká je platnosť stanovená na 3 dni, na omamné a psychotropné látky 5 dní a na lekársky predpis pohotovostnej služby 1 deň,” upozornila.
Na bežnom papierovom recepte bol možný predpis dvoch liekov, v prípade ereceptu je to iba jeden liek.
„Je potrebné upozorniť, že deň predpisu sa do limitu nezapočítava a ide iba o bežné dni, nie pracovné, teda aj víkendy a sviatky,” doplnila Alžbeta Sivá.
Erecept je v systéme vidieť do pár minút od predpísania, čo v praxi znamená, že sa dá okamžite vybrať v lekárni.
V prípade, ak erecept prepadne, teda pacient si ho včas nevyberie, je nutné sa znovu skontaktovať (napríklad telefonicky) so svojím lekárom a požiadať ho o opätovné predpísanie.
„Opakovaný erecept je zvyčajne predpisovaný pri chronických diagnózach, kedy existuje predpoklad dlhodobej liečby. Výrazne to zvyšuje komfort pacienta, ktorý nie je zaťažený opakovanou návštevou lekára v priebehu niekoľkých týždňov,” uzavrela hovorkyňa.