Reuters
StoryEditor

Slovenský europoslanec: Koronakríza ukázala potrebu silného mandátu pre zdravotnícke agentúry

24.01.2022, 16:00
Autor:
tasrtasr
Posilnenie právomocí Európskej liekovej agentúry do svojich odporúčaní zahrnul aj tretí občiansky panel Konferencie o budúcnosti Európy

Koronakríza zdôraznila potrebu rýchlejšej schopnosti reagovať a silnejšieho mandátu pre európske zdravotnícke agentúry, povedal slovenský europoslanec Martin Hojsík.

"Koronakríza nám ukázala, že na zdravotnícke krízy nie sme pripravení. Ani ako krajiny, ani ako Únia," povedal europoslanec, ktorého vyjadrenia sprostredkovalo tlačové stredisko Európskeho parlamentu (EP).

Hojsík dodal, že členské krajiny EÚ vďaka spolupráci v prvých týždňoch pandémie dokázali zaobstarať nevyhnutné potreby a neskôr vyvinúť a nakúpiť vakcíny skôr, ako väčšina sveta.

"Ak chceme budúce krízy zvládnuť, potrebujeme skutočnú zdravotnícku úniu, a teda plne podporujem posilnenie právomocí Európskej liekovej agentúry (EMA)," povedal europoslanec.

Frakcia Obnovme Európu (Renew Europe), ktorej členom je aj Hojsík, podľa jeho vyjadrení od začiatku volebného obdobia bojuje o väčšiu mieru spolupráce a vyrovnávanie rozdielov v oblasti zdravotníctva.

"Nemôžeme si totiž dovoliť, aby sa niektorí ľudia cítili ako občianky a občania druhej kategórie," povedal.

Európska komisia prvé kroky k budovaniu Európskej zdravotnej únie (EHU) podnikla v novembri 2021. Predložila vtedy súbor návrhov, ktorých cieľom je zabezpečiť väčšiu pripravenosť a lepšiu reakciu počas súčasnej a možných budúcich zdravotných kríz. Jedným z návrhov bolo aj posilnenie úlohy kľúčových agentúr EÚ.

Posilnenie právomocí Európskej liekovej agentúry do svojich odporúčaní zahrnul aj tretí občiansky panel Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Táto iniciatíva občanom jednotlivých členských krajín umožňuje vyjadriť sa k budúcnosti EÚ.

Štyri občianske panely svoje odporúčania predložia Európskemu parlamentu. Neskôr budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 02:55