Mladá žena má pocit, že ju rúško chráni aj pred posmeškami iných ľudíunsplash.com
StoryEditor

Diagnostikujú ju stovkám žien ročne. Tie sa mylne domnievajú, že je všetko v poriadku

21.01.2022, 06:00
Autor:
tasrtasr
Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje najčastejšie dlhodobá infekcia HPV vírusom.

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje rakovina krčka maternice približne 600 ženám. Preventívne vyšetrenie u gynekológa vie pritom zachytiť deväť predrakovinových prípadov z desiatich.

Na sociálnej sieti to pripomenul Národný onkologický inštitút (NOI) pri príležitosti mesiaca január, ktorý je zameraný na zvýšenie povedomia o rakovine krčka maternice.

„Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že keď necítia problémy, všetko je v poriadku. Riskujú však, že sa ocitnú medzi približne 600 pacientkami, ktoré sa každoročne dozvedia, že ochoreli na rakovinu krčka maternice. Ide o druhú najčastejšiu malignitu u žien vo veku 15 až 44 rokov,“ upozornil Národný onkologický inštitút.

Ochorenie je však ľahko diagnostikovateľné a v skorom štádiu efektívne liečiteľné. Najčastejšie rakovinu krčka maternice zapríčiňuje dlhodobá infekcia HPV vírusom.

„Ak sa zanedbá prevencia, infekcia HPV pretrváva a za desať a viac rokov môže dokonca vyústiť až do rakoviny krčka maternice,“ vysvetlil Národný onkologický inštitút.      

Pripomína, že na preventívnu gynekologickú prehliadku ženy nepotrebujú pozvánku od svojej zdravotnej poisťovne, ktorú od minulého leta dostávajú ženy vo veku od 23 rokov v rámci onkologického skríningového programu, ktoré vôbec nenavštevujú gynekológa.

„Ak žena nemá svojho gynekológa, kontakt jej vie poskytnúť zdravotná poisťovňa alebo si sama môže vyhľadať gynekologickú ambulanciu na webovej stránke samospráv,“ zhrnul Národný onkologický inštitút.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 00:28