Reuters
StoryEditor

Nemecký minister zdravotníctva očakáva denne státisíce nakazených

20.01.2022, 16:00
Autor:
tasrtasr
Súčasný relatívne nízky počet pacientov s covidom v nemeckých nemocniciach označil len za dočasný stav, keďže hlavná vlna nákazy, ktorá už prebieha v Anglicku či Francúzsku, Nemecko ešte len zasiahne.

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach očakáva, že aktuálna vlna pandémie v krajine vyvrcholí v polovici februára, pričom by denne mohli pribúdať aj státisíce nakazených koronavírusom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Ako povedal Lauterbach v stredu večer v televízii ZDF, podľa realistických scenárov vývoja pandémie aktuálna vlna "dosiahne svoj vrchol približne v polovici februára a musíme očakávať niekoľko stoviek tisíc prípadov (nákazy) za deň".

Dodal, že nie je isté, že sa tieto prognózy skutočne naplnia, avšak je to podľa neho "veľmi pravdepodobné".

"Keďže máme v Nemecku vysoký počet nezaočkovaných starších ľudí, môže to u nás dopadnúť celkom inak (horšie), ako napríklad v Taliansku, Francúzsku či v Anglicku," varoval minister.

Priblížil, že v Anglicku sa počet neočkovaných v skupine osôb starších ako 50 rokov pohybuje na úrovni jedného až dvoch percent. "To sú hodnoty, ku ktorým sa my ani nepribližujeme," uviedol Lauterbach.

Súčasný relatívne nízky počet pacientov s covidom v nemeckých nemocniciach (vzhľadom na vysoký počet nakazených) označil len za dočasný stav, keďže hlavná vlna nákazy, ktorá už prebieha v Anglicku či Francúzsku, Nemecko ešte len zasiahne.

"Skutočné vyťaženie jednotiek intenzívnej starostlivosti očakávam v polovici, respektíve koncom februára, to je až o mesiac. A dúfam, že potom to už bude vyzerať dobre," povedal.

V stredu ráno hlásilo Nemecko po prvý raz vyše 100 000 nových prípadov nákazy koronavírusom za 24 hodín - pribudlo 112 323 infikovaných. Vo štvrtok nahlásili zdravotnícke úrady Inštitútu Roberta Kocha (RKI) 133 536 novonakazených - pred týždňom ich bolo pre porovnanie 81 417.

Za uplynulých 24 hodín sa o 234 zvýšil i počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Nemecko tak od začiatku koronavírusovej pandémie eviduje 116.315 obetí.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 02:11