Reuters
StoryEditor

Pre Covid-19 ostáva v Európe milión pacientov s rakovinou nezachytených

20.01.2022, 06:00
Autor:
redred
Každý piaty onkologický pacient v Európe nedostáva v súčasnosti potrebnú chirurgickú alebo chemoterapeutickú liečbu.

Podľa údajov zverejnených Európskou organizáciou boja proti rakovine (European Cancer Organisation ECO) ostáva v Európe nepovšimnutých takmer milión prípadov rakoviny. Dôvodom je pandémia ochorenia COVID-19. Informovala o tom OnkoAliancia Slovensko.

Ako uviedla vo svojom stanovisku, Európska organizácia proti rakovine, na základe zistení poukazujúcich na početné výzvy, ktorým v Európe čelí, z dôvodu pandémie, onkologická zdravotná starostlivosť, spúšťa novú kampaň s názvom „Time To Act“ – Čas konať. 

„Cieľom kampane je vyzvať verejnosť, onkologických pacientov, politikov a pracovníkov v zdravotníctve, aby spoločne zabránili ochoreniu COVID-19 ďalej mariť boj proti rakovine," vysvetlila OnkoAliancia Slovensko.

Štatistiky

Získané štatistiky zdôrazňujú, podľa nej, rozsah tejto krízy.

„V Európe môže byť podľa odhadov nediagnostikovaných až 1milión prípadov rakoviny. Počas pandémie nebolo v Európe vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny, čo viedlo k diagnostikovaniu v neskorších štádiách rakoviny, a celkovo aj nižšej miere prežitia," poukázala na zistenia aliancia.

Ďalej spresnila, že každá druhá osoba s potenciálnymi symptómami rakoviny nebola urgentne odporúčaná na diagnostiku. Každý piaty onkologický pacient v Európe nedostáva v súčasnosti potrebnú chirurgickú alebo chemoterapeutickú liečbu.

Prof. Andreas Charalambous, prezident European Cancer Organisation, poznamenal: „Vďaka nenahraditeľným informáciám prinášajú aktuálne štatistiky komplexnejší pohľad na vplyv ochorenia COVID-19 na liečbu rakoviny. Potrebujeme urgentnépolitické opatrenia na európskej aj vnútroštátnej úrovni, ktoré pomôžu pri riešení nevybavených prípadov rakoviny, obnovení dôvery verejnosti v onkológiu a tiež pri budovaní odolnejších systémov zdravotnej starostlivosti.“

Predstaviteľom aliancie Nie rakovine je Patrik Herman. Zdôraznil, že rakovina sa covidu nezľakla. Stále sú tu pacienti, ktorí potrebujú liečbu a starostlivosť. A pribúdajú ďalší. Problém je v tom, že ich ochorenie je, alebo bude odhalené v pokročilých štádiách. Musíme sa vrátiť k plnohodnotnému poskytovaniu zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov, oživiť zdravotnícky systém a ešte v intenzívnejšej miere sa sústrediť na preventívne vyšetrenia.

A bezpodmienečne prijať opatrenia, aby sa Slovensko v diagnostike, liečbe, dostupnosti inovatívnych liekov a liečebných metód, dostalo na úroveň vyspelej Európy. Situácia na Slovensku je totiž v tejto oblasti jedna veľká tragédia," doplnil.

Time To Act

Kampaň Time To Act zastrešuje na Slovensku OnkoAliancia Slovensko, jej zástupca, onkológ prof. Štefan Korec upozornil, že je dôležité, aby Slovensko spolupracovalo aj v oblasti onkológie s európskymi autoritami a inštitúciami. Európsky plán boja proti rakovine je ambiciózny program, ktorý dáva aj Slovensku jasné odporúčania k tomu, ako bojovať proti rakovine. 

 „OnkoAliancia Slovensko v tomto smere spája odborníkov, neziskový sektor, politické autority, s cieľom dosiahnuť progres v boji proti onkologickým ochoreniam a vytvára platformu na medzinárodnú spoluprácu o čom svedčí aj iniciatíva Time To Act,” objasnil.

V rámci kampane Time To Act sú obyvatelia Európy vyzývaní, aby sa zapojili sledovaním bežných varovných príznakov rakoviny (napr. krvácanie pri používaní toalety, hrčka v prsníku, ťažkosti sprehĺtaním, nečakaná strata hmotnosti) a aby bezodkladne navštívili lekára, ak sa u nich podozrivé príznaky objavia. Šancu včasnej diagnostiky a efektívnejšej liečby zvyšuje aj účasť na skríningových vyšetreniach rakoviny.

Onkologickým pacientom tiež pripomíname, aby trvali na dodržiavaní harmonogramu ich liečby rakoviny, keďže pri onkologických pacientoch nesmie dôjsť k omeškaniu liečby. Aj táto kampaň potvrdzuje misiu Európskej organizácie boja proti rakovine, ktorou je podpora zdravotníkov v ich odhodlaní poskytovať optimálnu starostlivosť, ktorá bude pomáhať pacientom.

Ďalšie informácie o kampani „Time To Act“ a o tom, aké kroky môžete podniknúť, aby vás ochorenie COVID-19 nezastavilo v boji proti rakovine, nájdete na TimeToActCancer.com.

Slovensko

    Kampaň Time To Act na Slovensku je organizovaná v spolupráci s OnkoAlianciou SlovenskoOnko Aliancia Slovensko je nezisková organizácia, ktorá združuje pacientske organizácie, pacientov a hospodárske subjekty pôsobiace na Slovensku. Jej cieľom je byť silným, odborným a profesionálnym partnerom pre štát, s cieľom presadiť systémové zmeny v onkológii.

    Získané štatistiky a nástroje kampane „Time To Act“, dostupné vo viac ako 30 jazykoch (vrátane slovenčiny), budú predstavené na virtuálnom podujatí 21. januára. Odznejú na ňom aj príspevky popredných európskych aj vnútroštátnych politických osobností, medzi ktorými nebudú chýbať Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva, Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (Obnovme Európu), Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (S&D) a Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (EPP).

    01 - Modified: 2023-04-11 05:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku sa ročne diagnostikuje asi 40 000 nádorových ochorení. Dominuje najmä rakovina pľúc či hrubého čreva 02 - Modified: 2022-09-22 05:00:00 - Feat.: - Title: WHO: Rakovina, cukrovka či ochorenia srdca zabijú ročne viac ako 40 miliónov ľudí 03 - Modified: 2022-06-11 06:32:58 - Feat.: - Title: Realita po pandémii: pacientky chodia s pokročilejšími štádiami rakoviny 04 - Modified: 2021-09-10 14:13:14 - Feat.: - Title: Vedci našli potravinu budúcnosti. Znižuje cholesterol, riziko chronických ochorení i rakoviny 05 - Modified: 2021-04-24 08:52:24 - Feat.: - Title: Vedci skúmajú vplyv pandémie na prevenciu rakoviny. Niektoré jej typy výrazne stúpli
    menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
    03. jún 2023 03:04