Reuters
StoryEditor

Omikron už na Slovensku dominuje nad deltou. Dnes potvrdili ďalšie prípady

19.01.2022, 13:41
Autor:
redred
Na Slovensku je aktuálne sekvenáciou potvrdených celkovo 127 prípadov variantu omikron.

Variant omikron je už na Slovensku veľmi pravdepodobne dominantný. Povedal to dnes Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotníckych analýz. 

Na Slovensku potvrdili ďalších 73 prípadov omikronu. Celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 127. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR v spolupráci s Vedeckým parkom UK v Bratislave a Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších 73 prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky.

Na Slovensku tak máme aktuálne sekvenáciou potvrdených celkovo 127 prípadov variantu omikron.

Odporúčania

"Obyvateľom dôrazne odporúčame dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19," uviedol hlavný hygienik SR PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH.

Zároveň upozornil na absolútnu nevyhnutnosť osobnej ochrany bez ohľadu na očkovanie, a to nosiť správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrať, dodržiavať dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikovať ruky.

"V decembri 2021 tvoril variant delta (vrátane variantu AY.4.2) 98,8 % zo všetkých úspešne osekvenovaných vzoriek. Variant omikron naproti tomu tvoril necelých 0,6 % zo všetkých úspešne osekvenovaných vzoriek. Rovnaký podiel tvorili ostatné varianty. Vlani v decembri nebol laboratórne potvrdený ani jeden prípad variantov alfa alebo beta," objasnil Ján Mikas.

Postupný rast

V januári 2022 už Úrad verejného zdravotníctva SR evidoval postupný rast laboratórne potvrdených prípadov variantu omikron.                                

Vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v prvých dňoch mesiaca tvorili približne 13 percent úspešne sekvenovaných vzoriek, vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu o týždeň neskôr to už bolo 30 percent úspešne sekvenovaných vzoriek. Ani počas januára 2022 zatiaľ nebol zaznamenaný výskyt variantov alfa a beta, dominantným sa udržal variant delta.

"Hoci predpokladáme, že stúpajúci trend výskytu variantu omikron potvrdia aj budúce výsledky sekvenácie vzoriek, z priebežných čiastkových výsledkov v tejto chvíli ešte nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii. S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch," spresnil hlavný hygienik.

Výber vzoriek

Ako priblížil Mikas, z pozitívnych vzoriek sa cielene vyberajú vzorky na sekvenáciu podľa určených kritérií, pričom výsledky sekvenovania sú primerane reprezentatívne z hľadiska pomerného zastúpenia. 

"Okrem pozitívnych vzoriek od osôb, ktoré prišli z rizikových krajín, sa sekvenujú pozitívne vzorky od kontaktov osôb, u ktorých bol potvrdený omikron, tiež od osôb, ktoré boli vakcinované druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pozitívne vzorky  od osôb, ktoré majú reinfekciu vírusom SARS-CoV-2, pozitívne vzorky od osôb s atypickým priebehom ochorenia (ťažký priebeh, mladšie osoby) a dostatočné zastúpenie, tu samozrejme, má aj náhodný výber vzoriek," zhrnul.

V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa. Takýto časový odstup je nevyhnutným dôsledkom zložitej logistickej a technickej stránky celého procesu (iba samotné potvrdenie pozitivity vzorky má časový limit 96 hodín, čas si žiada aj výber, zber a preprava vzoriek na sekvenovanie do laboratórií, spracovanie a príprava vzoriek na sekvenáciu, náročná bioinformatická analýza a interpretácia výsledkov).

"Zároveň uvádzame, že Slovensko zaslalo viac ako desaťtisíc sekvenovaných genómov vírusu SARS-CoV-2 od infikovaných osôb do medzinárodnej sekvenčnej databázy ENA (European Nucleotide Archive), čím prispieva k medzinárodnému výskumu koronavírusových genómov. Slovensko je v rámci Európy šiestou najviac prispievajúcou krajinou. Do tejto databázy sa zatiaľ vkladajú údaje z dvoch sekvenačných laboratórií - Úradu verejného zdravotníctva SR a Vedeckého parku UK v Bratislave," uzavrel Mikas.

V ďalšej medzinárodnej databáze GISAID, do ktorej dáta vkladajú už všetky sekvenujúce laboratóriá, je za Slovensko ku dnešnému dňu vložených už 18 315 genómov, čo predstavuje 1,27 percent zachytených pozitívnych prípadov, podobne, ako je to vo Francúzsku.

Na porovnanie so susednými krajinami - v Českej republike sekvenovali 0,86 percent, v Rakúsku 0,77 percent,  v Poľsku 0,98 percent, v Maďarsku 0,03 percent a na Ukrajine 0,017 percent.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR, v skutočnosti je osekvenovaných na Slovensku vyšší počet genómov, ale nie všetky sekvenačné dáta spĺňajú kvalitatívne parametre pre vkladanie do medzinárodných databáz. Nezávisle od kvalitatívnych kritérií medzinárodných databáz sú všetky sekvenačné dáta ihneď po osekvenovaní k dispozícii epidemiológom pre účely epidemiologických vyšetrovaní.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 04:26