TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Ľudia s príznakmi Covid-19 by sa mali testovať bezplatnými PCR testami

18.01.2022, 16:00
Autor:
redred
Je dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré sa u nich vyskytujú.

Národné centrum zdravotníckych informácií odporúča tým, ktorí pociťujú príznaky ochorenia Covid-19, aby využili bezplatnú možnosť testovania sa PCR testami.

Tie sú pri príznakoch covidu plne hradené zo zdravotného poistenia. Na testy sa môžete objednať na stránke korona.gov.sk.

„Pri posúdení jednotlivých klinických príznakov je tento typ testovania bezplatný. Je preto dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré sa u nich vyskytujú, či už ide napríklad o zvýšenú teplotu nad 38 °C, kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triašku, či strata čuchu alebo chuti.

Samozrejme, že pre existenciu rôznych variantov koronavírusu sa môžu príznaky líšiť podľa toho, či ide o delta variant alebo omikron,“ uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

Ako dodala, na základe zhodnotenia klinických príznakov, teda triáže, sa automaticky pridelí najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí zadanej adresy. 

Do formulára je možné uviesť nielen adresu trvalého pobytu, ale aj možnosť zadať adresu prechodného pobytu. Testovanie tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese.

„Okrem bezplatného testovania pri príznakoch ochorenia Covid-19, stále platí, že ľudia sa môžu dať bezplatne otestovať PCR testami aj pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. V takom prípade je dôležité uviesť dátum nástupu do nemocnice pre vykonanie testu v stanovenej lehote,“ spresnila Alžbeta Sivá.

Bezplatný PCR test získa i ten, kto mal pozitívny výsledok antigénového testu. Pre získanie Digitálneho Covid preukazu Európskej únie o prekonaní je totiž potrebné verifikovať výsledok Ag testu práve prostredníctvom PCR testu.

„V takomto prípade je PCR test hradený z verejného zdravotného poistenia. Pre jednoduchšie prihlasovanie sa na PCR testy pripravilo národné centrum grafický manuál,“ zhrnula Alžbeta Sivá.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 00:49