Každú vyfajčenú cigaretu (aj keby bola len jediná v živote) si pamätajú aj vaše pľúca. Cigaretový dym obsahuje viac ako štyri tisícky chemikálií a napríklad dechtové látky zostávajú v pľúcnych alveolách až do smrti. Ak je rakovina pľúc zachytená včas, pravdepodobnosť vyliečenia sa pohybuje medzi šesťdesiatimi a sedemdesiatich percentami. Ale päť rokov od diagnózy v pokročilom štádiu prežije len šestnásť percent pacientov. Rakovinou pľúc sú navyše ohrozené oveľa viac fajčiarky ako ich mužské náprotivky.Flickr/Yale Rosen
StoryEditor

Ako rozoznať chronickú obštrukčnú chorobu pľúc od covidu

17.01.2022, 14:00
Autor:
tasrtasr
Kým prvé ochorenie sa vyvíja pomaly, druhé má rýchly priebeh. Pacienti by po negatívnom teste na nový koronavírus nemali svoje symptómy ignorovať, upozorňujú pneumológovia.

Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) spôsobuje až v 80 percentách fajčenie a vyvíja sa pomaly. Oproti tomu ochorenie COVID-19 má vírusový pôvod a rýchly priebeh.

Pacienti by tak po negatívnom teste na nový koronavírus nemali svoje symptómy ignorovať. Upozornila na to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková.

Na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc trpí na Slovensku viac ako jedno percento obyvateľstva. Pri ochorení je nevyhnutná včasná diagnostika a dlhodobá liečba.

„Patrí medzi akútne ochorenia. Je to nevyliečiteľné, progredujúce ochorenie, ktoré sa snažíme zachytiť čo najskôr. Na jeho diagnostiku máme veľmi dobré a rýchle spôsoby. Pacienti k nám však teraz počas pandémie nechodia, pretože majú strach,“ upozornila Marta Hájková.

Klinický vývoj chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa často deje skryto a u mnohých pacientov sa choroba rozpozná až v pokročilom štádiu. Ochorenie je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete.

„Ochorenie sa vyvíja pomaly, počas mnohých rokov, môže byť prítomná dýchavičnosť, chronický kašeľ, plytké dýchanie, hlieny, sipot či pískanie na hrudníku. Môže sa objaviť stále intenzívnejšia únava alebo napríklad aj modranie koncových častí tela,“ opísala Hájková. Stav pacienta sa postupne zhoršuje.

COVID-19 

Ochorenie COVID-19 má naopak rýchly priebeh, charakterizujú ho náhle vysoké horúčky, strata čuchu a chuti, únava, bolesť na hrudi, sťažené dýchanie – dýchavičnosť. Môžu sa tiež dostaviť hnačky, bolesť hrdla a hlavy. Po vyliečení sa komplikácie majú tendenciu zlepšovať.

„Pacienti s COVID-19 majú symptómy rôznej závažnosti, v ľahších prípadoch sú to bolesti hlavy a upchaté dutiny, v ťažších prípadoch sa pridružujú problémy s dýchaním a tento stav sa zhoršuje doslova z hodiny na hodinu.

V prípade chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa príznaky vyvíjajú niekoľko týždňov až mesiacov. Najväčší rozdiel medzi COVID-19 a CHOCHP je v stúpajúcej telesnej teplote a prudko sa zhoršujúcej dýchavici, a to najmä u pacientov nad 55 rokov, pretože to je vek, kedy sa začína objavovať aj chronická obštrukčná choroba pľúc,“ priblížila pneumulogička.  

Upozorňuje tiež, že pacient s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc má limitované pľúcne funkcie. Prekonanie ochorenia COVID-19 aj s pridruženým obojstranným zápalom pľúc zanecháva podľa jej slov veľké stopy na pľúcach.

„Toto ochorenie môže zhoršiť CHOCHP. Pokiaľ ide o starších pacientov, ktorí prekonali COVID-19, tak u viacerých sa vyvinie CHOCHP, pretože ich pľúcne funkcie sa napriek komplexnej liečbe nezlepšuje,“ zhrnula Marta Hájková.

 

01 - Modified: 2022-01-13 09:41:58 - Feat.: 0 - Title: Kam zmizli počas pandémie pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 21:42