StoryEditor

Vedec z USA: Po omikrone očakávajte viac znepokojujúcich variantov, prípadne „Frankenvarianty“

17.01.2022, 17:45
Autor:
kš

Naučte sa ďalšie písmená gréckej abecedy. Vedci varujú, že omikronove cunami nebude posledná verzia koronavírusu, ktorá znepokojí svet.

Ako informovala americká agentúra Associated Press (AP), každá infekcia poskytuje vírusu šancu zmutovať a omikron má oproti svojim predchodcom výhodu. Šíri sa oveľa rýchlejšie napriek tomu, že sa objavuje na planéte so silnejšou mozaikou imunity z vakcín a predchádzajúcich ochorení.

Vedci nevedia, ako budú vyzerať ďalšie varianty alebo ako by mohli ovplyvňovať pandémiu, ale tvrdia, že neexistuje žiadna záruka, že pokračovania omikronu spôsobia miernejšie ochorenie alebo že existujúce vakcíny budú proti nim fungovať. 

„Čím rýchlejšie sa omikron šíri, tým viac príležitostí existuje na mutáciu. To môže viesť k viacerým variantom. Výskum ukazuje, že variant je najmenej dvakrát nákazlivejší ako delta a najmenej štyrikrát nákazlivejší ako pôvodná verzia vírusu,“ uviedol pre Associated Press Leonardo Martinez, epidemiológ infekčných chorôb z Bostonskej univerzity.

Taktiež potvrdil, čo sa už hovorí dávnejšie, a to, že omikron s väčšou pravdepodobnosťou ako delta reinfikuje tých, ktorí už covid prekonali a spôsobí „prelomové infekcie“ u očkovaných, a zároveň napadne tých neočkovaných.

Vývoj silných mutácií

V týždni od 3. do 9. januára oznámila Svetová zdravotnícka organizácia rekordných 15 miliónov nových prípadov Covid-19, čo je 55 percentný nárast oproti predchádzajúcemu. 

Ako upozornila Associated Press, jednoduchosť, s akou sa tento variant šíri, zvyšuje pravdepodobnosť, že vírus infikuje a pretrvá u ľudí s oslabeným imunitným systémom, čo mu dáva viac času na vývoj silných mutácií.

„Sú to...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 03:55