StoryEditor

Reforma zdravotníctva: Minimálna sieť všeobecných lekárov má nové pravidlá

12.01.2022, 16:01
Autor:
tasrtasr
Ministerstvo zdravotníctva avizuje, že dostupnosť ambulantnej starostlivosti na Slovensku sa zlepší.

Verejná minimálna sieť všeobecných ambulantných lekárov sa bude určovať podľa nových pravidiel a každý rok prehodnocovať. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý v stredu schválila vláda.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR avizuje, že dostupnosť ambulantnej starostlivosti na Slovensku by sa tak mala zlepšiť.

"Schválené nariadenia je možné považovať za začiatok reformy ambulantného sektora v SR, ktorej cieľom je zabezpečiť dostatok všeobecných lekárov pre občanov naprieč Slovenskou republikou, a aj tým zvýšiť kvalitu a dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej krajine," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Verejná minimálna sieť ambulantných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast sa má určovať každý rok. Medzi základné kritériá bude patriť aj maximálny čas dojazdu.

Miestna dostupnosť v okrese bude zabezpečená, ak nepresiahne 25 minút.

"Cieľom je zabezpečiť normatív určujúci verejnú minimálnu sieť, ktorý bude vyjadrovať optimálny stav a automaticky reagovať na demografické a migračné zmeny v populácii poistencov," uviedlo v predloženej správe ministerstvo.

Rezort vysvetlil, že na rozdiel od predošlého stavu ide o dynamické definovanie siete na základe určených parametrov s každoročným vyhodnocovaním, monitorovaním siete a klasifikáciou okresov ako zabezpečených, nedostatkových, rizikovo nedostatkových a kriticky nedostatkových.

Zavádza sa aj nový nástroj na identifikáciu rizikových okresov, kde nie je dostatočne zabezpečená všeobecná ambulantná starostlivosť.

Zmena súvisí s vlani schválenou reformou zdravotníctva. Nový normatív, teda potrebná kapacita verejnej minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti, má byť platný od 30. júna.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 18:40