TASR - Milan Kapusta
StoryEditor

Tri nové defibrilátory pomôžu v prípade núdze vo Vysokých a Nízkych Tatrách

09.01.2022, 07:00
Autor:
tasrtasr
Prístroje sa používajú pri náhlom srdcovom zlyhaní, elektrickým výbojom dokážu obnoviť správnu činnosť srdca.

Tri nové defibrilátory budú dostupné v prípade potreby na Hrebienku a Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách a v lyžiarskom stredisku Chopok Juh v Nízkych Tatrách. Na Skalnatom Plese si ich v sobotu od Tatranského okrášľovacieho spolku prevzali zástupcovia horských stredísk Vysoké Tatry a Jasná.

Prístroje sa používajú pri náhlom srdcovom zlyhaní, elektrickým výbojom dokážu obnoviť správnu činnosť srdca. Defibrilátory slávnostne požehnal gréckokatolícky prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak. V Spolkovom dome Encián v Kaplnke Presvätej Bohorodičky sa predtým konala svätá liturgia, ktorú vladyka celebroval.

"Defibrilátory ostávajú v majetku Tatranského okrášľovacieho spolku a bude sa o ne starať horská služba s naším občianskym združením. V daných lokalitách defibrilátory dosiaľ neboli, teraz budú vonku k dispozícii 24 hodín denne, aby ich ktokoľvek a kedykoľvek mohol v prípade potreby použiť," uviedol pre TASR Patrik Kolesár, kancelár Tatranského okrášľovacieho spolku. Združenie zakúpilo prístroje z vlastných zdrojov celkovo za 4120 eur.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 08:45