Reuters
StoryEditor

Pfizer a BioNTech už vyvíjajú mRNA vakcínu aj proti pásovému oparu

05.01.2022, 16:40
Autor:
tasrtasr
Pásový opar je infekčné kožné ochorenie spôsobené herpetickým vírusom Varicella zoster. Klinické skúšky mRNA vakcíny proti pásovému oparu sa majú začať v druhej polovici tohto roka.

Nemecká farmaceutická firma BioNTech a jej americký partner Pfizer v stredu oznámili, že plánujú spoločne vytvoriť vakcínu proti pásovému oparu na základe technológie mRNA, ktorú použili aj pri výrobe očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra DPA.

Klinické skúšky mRNA vakcíny proti pásovému oparu sa majú začať v druhej polovici tohto roka.
Pásový opar je infekčné kožné ochorenie spôsobené herpetickým vírusom Varicella zoster.

Predovšetkým u detí vyvoláva tento vírus najprv ovčie kiahne. Po ich ústupe však vírus ostáva doživotne v nervových gangliách človeka a neskôr – vo vyššom veku či poklese imunity – môže vyvolať pásový opar.

Typicky sa spočiatku prejavuje pálčivou bolesťou na oblasti kože inervovanej z napadnutého ganglia. Neskôr sa na danom mieste objaví pás pľuzgierikov. Ochorenie sa lieči podávaním virostatík.

Bolesť v zasiahnutých nervoch však môže pretrvávať aj po ústupe vonkajších príznakov.
V Nemecku podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha ochorie ročne na pásový opar 300 000 ľudí. Z nich päť percent má vážnejší priebeh ochorenia.

Proti pásovému oparu existuje očkovanie na tradičnej báze inaktivovaného vírusu. V prípade novej vakcíny použijú antigénovú technológiu Pfizeru a skúsenosti BioNTechu z technológie mediátorovej RNA, informovali predstavitelia oboch spoločností. Náklady na vývoj aj následné zisky si firmy rozdelia.

Podľa riaditeľa BioNTechu Ugura Šahina je cieľom vytvoriť vakcínu s "výhodným profilom rizík a vysokou účinnosťou".

Podobne ako pri vakcíne proti covidu bude mať Pfizer právo uviesť na trh aj očkovaciu látku proti pásovému oparu na celom svete – s výnimkou Nemecka, Turecka a niektorých zatiaľ nešpecifikovaných krajín, kde bude mať marketingové práva BioNTech.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:39