StoryEditor

Nemocnica Staré Mesto v Bratislave bola najväčšou nemocnicou v Uhorsku i kolískou medicíny na Slovensku

31.12.2021, 12:30
Autor:
kš

Operuje sa v nej viac ako 150 rokov, vyšla z nej najstaršia i najlepšia generácia lekárov u nás a dodnes v nej cítiť ducha medicínskeho vzdelávania. Aj takto sa dá opísať jedna z najväčších a najmodernejších nemocníc v niekdajšom Uhorsku, Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej ulici v Bratislave.

„S výstavbou nemocnice sa začalo v roku 1857, dokončená bola už vroku 1860  a v roku 1864 sa dala do užívania,“ uviedol Pavol Paškevič z odboru správy, ktorý v nemocnici prežil väčšinu svojho profesného života. Ako pacient v nej však ležal iba za mladi s herniou.

Pavol Funtál

Vysvetlil, že nemocnica pôvodne niesla názov Krajinská všeobecná nemocnica a v čase svojho vzniku patrila medzi najväčšie v Uhorsku. „Prvý bol postavený nemocničný pavilón CH, kde najskôr fungovali interná a chirurgia. Vtedajšiemu riaditeľovi sa ako vôbec prvému podarilo zohnať röntgen,“ povedal Pavol Paškevič.

Taktiež si pamätá, ako sa v 90. rokoch robila štúdia zameraná na rekonštrukciu celého objektu. „V tom čase vychádzala obnova pavilónu CH na asi tri miliardy korún,“ objasnil Pavol Paškevič. 

Duch školy

Pavol Funtál

​Nemocnica bola už od začiatku zameraná na výchovu lekárov podľa moderných požiadaviek. Primár I. neurologickej kliniky LF UK a UNB MUDr. Juraj Štofko, PhD., MBA, MPH pôsobí v nemocnici na Mickiewiczovej ulici už od roku 1977. Nastúpil na kliniku významného slovenského neurológa profesora Daniela Bartka.

„Dizajnovo bola neurológia vždy vodidlom, pretože profesor Bartko bol estét, tanečník a výborný manažér. Tí, ktorí sme ho poznali, sme to po ňom zdedili,“ povedal Juraj Štofko. Poukázal tiež na skutočnosť, že vzhľad nemocnice zostáva už roky nemenný.

„Zmenila sa však chirurgia. Prelomovým obdobím je rok 2008. S prednostom kliniky, profesorom Petrom Turčánim sme v priestoroch bývalej očnej kliniky, ktorá sa neskôr presunula do Ružinova, vybudovali špičkovú jednotku intenzívnej starostlivosti, moderné diagnostické zariadenia, napríklad angiograf, a ambulancie,“ priblížil primár Štofko.

Nemocnica mala podľa neho pôvodne 259 lôžok. „V roku 1896 sa dobudoval ďalší trakt, a z nemocnice na Mickiewiczov...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 15:22