Ak by sme sa strojom času preniesli stá tisíce rokov späť, videli by sme prvé chirurgické zásahy, napríklad navŕtanie lebiek. Historici uvádzajú, že poddruhy Homo sapiens už vtedy využívali pri záchrane života prírodné zdroje, najmä rastliny a ústroje zvierat.
Verili sme v dobrých a zlých duchov, ktorými sme si vysvetľovali príčiny chorôb, uzdravovania alebo smrti. Prvými lekármi boli teda čarodejníci, práve tí si dokázali udobriť zlých duchov čarami, zaklínaním a obetami.
Tučné dieťa, zdravé dieťa
Štamperlík pre chorľavé deti či morfín alebo kodeín na kašeľ. Aj takto vyzerala kedysi vceľmi netradičná liečba najmenších pacientov. Matky boli často rady, že keď už ich deťom liečba nepomohla, aspoň ich nezabila.
V 19. storočí, ak by vaše dieťa trápil kašeľ, lekár by vám odporučil špeciálny sirup s vysokým obsahom morfínu.
Tento liek mal deťom pomôcť pri kašli či bolestiach pri raste zubov.
Pred takmer 115 rokmi žil aj popredný český psychiater Vladimír Vondráček, ktorý bol ako dieťa chudý a slabý. V tom čase, žiaľ, platilo-tučné dieťa, zdravé dieťa. Vondráček vo svojej knihe priznal, že od troch rokov mu jeho otec vinár denne doprial pohárik červeného vína. Rovnako i rodičia detí trpiacich nechutenstvom a chudokrvnosťou im dávali práve vín...
Zostáva vám 85% na dočítanie.