Prezident Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský tvrdí, že v susednom Česku môžu o eurofondy žiadať aj zadlžené nemocnice.Peter Mayer
StoryEditor

Lekárski odborári sú sklamaní, že prezidentka reformu nemocníc odobrila

22.12.2021, 18:42
Autor:
tasrtasr
Reforma, podľa neho, nerieši ten najpodstatnejší problém slovenského zdravotníctva, a teda nedostatok sestier, lekárov a ostatných zdravotníkov.

Lekárske odborové združenie (LOZ) je sklamané, že prezidentka Zuzana Čaputová odobrila reformu nemocníc. Bude to podľa neho znamenať prehĺbenie problémov slovenského zdravotníctva.

Šéf LOZ Peter Visolajský hovorí, že prezidentka nevypočula odborné argumenty, kritizujúce i obrovský pokles lôžok pre pacientov.

"Sme hlboko sklamaní podpisom pani prezidentky pod návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. Sme presvedčení, že takto pripravená reforma nemocníc bude znamenať prehĺbenie problémov slovenského zdravotníctva a zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku," uviedol Visolajský v stanovisku výboru LOZ. Podobné obavy podľa neho verejne prezentovali aj zástupcovia viacerých samosprávnych krajov a odborných zdravotníckych spoločností.

Výbor LOZ skonštatoval, že hlava štátu nevzala do úvahy ani názory lekárov, odborníkov či zástupcov vyšších územných celkov, miest a obcí. Výbor LOZ tvrdí, že "reforma nerieši ten najpodstatnejší problém slovenského zdravotníctva, a teda nedostatok sestier, lekárov a ostatných zdravotníkov."

"Okrem Slovenska žiadna iná krajina Európy si počas pandémie koronavírusu nejde rušiť svojich 38 percent akútnych nemocničných lôžok. K tomuto rozhodnutiu došlo na sklonku roka 2021, ktorý je rokom s historicky najvyšším počtom úmrtí na Slovensku a bezprecedentne najtragickejším rokom od druhej svetovej vojny," skonštatovali lekárski odborári.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 07:26