TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Záchranky nakúpia špeciálne vozidlá s riadenou ventiláciou na transport infikovaných pacientov

22.12.2021, 06:00
Autor:
(mt)(mt)
Najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku so žiadosťou o príspevok z eurofondov neuspel.

Eurofondová výzva na podporu technického a materiálneho vybavenia pre organizácie zabezpečujúce záchrannú zdravotnú službu počas pandémie vyvolanej ochorením COVID-19 je uzavretá. Deväť z trinástich poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorí žiadali o finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu, bolo úspešných. Spolu získali viac ako 28 miliónov eur.

Štyri žiadosti boli zamietnuté, medzi nimi aj projekt najväčšieho poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby LSE – Life Star Emergency, s.r.o. Dôvodom je „nesplnenie podmienok poskytnutia príspevku v priebehu administratívneho overovania“, uvádza sa vo zverejnenom zozname neschválených žiadostí.

Použitie

Poskytovatelia záchrannej zdravotnej starostlivosti sa mohli uchádzať o financie na nákup špeciálnych vozidiel s vlastnou riadenou ventiláciou, ďalšieho prístrojového vybavenia sanitiek a tiež na nákup ochranných pomôcok pre pracovníkov záchraniek.

Najvyššiu sumu – viac ako 10 miliónov eur -  získala Záchranná zdravotná služba Bratislava na zabezpečenie špeciálnych vozidiel a prístrojového vybavenia ambulancií. Za tieto peniaze plánuje najväčšia štátna záchranka nakúpiť špeciálne ambulantné vozidlá s moderným zdravotníckym vybavením zameraným na suspektných pacientov alebo pacientov s ochorením COVID-19 a integrovanými technickými prvkami zameranými na riadenú ventiláciu spojenú s dezinfekciou a dekontamináciou vzduchu. Okrem toho sa za prostriedky z eurofondov majú zabezpečiť ochranné prostriedky pre pracovníkov vrátane rukavíc, ochranných oblekov s návlekmi na obuv a respirátorov.

„Projekt je určený pre 44 staníc záchrannej zdravotnej služby nachádzajúcich sa v rámci Banskobystrického, Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Žilinského kraja,“ uviedla bratislavské záchranka.

Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu získa viac ako 300-tisíc eur na nákup dvoch nových špeciálnych vozidiel ambulancie RLP s vlastnou riadenou ventiláciou určené pre zamedzenie šírenia a prenosu koronavírusu pri prevoze suspektných pacientov alebo pacientov s diagnózou COVID-19. Súčasťou projektu je aj nákup špeciálneho prístrojového vybavenia vrátane vybavenia pre trvalú inštaláciu potrebné na poskytnutie odbornej pomoci suspektným alebo infikovaným pacientom.

Tablety aj monitory

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby uspelo s projektom Digitalizácia a automatizácia procesov Záchrannej zdravotnej služby v hodnote 5,6 milióna eur. Financie použije na rozšírenie informačných systémov a digitalizáciu ďalších procesov záchrannej zdravotnej služby vrátane elektronizácie Záznamu o zhodnotení zdravotného stavu osoby, manažmentu smerovaní postihnutých osôb a avíza zdravotníckym zariadeniam, ako aj poskytovanie základnej formy medicínskej informačnej podpory „clinic decision support“. Operačné stredisko sľubuje zlepšenie kvality prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

„Súčasťou projektu je aj dodávka hardvérových zariadení pozostávajúcich z EHR tabletov s ochranným púzdrom, držiakom a tlačiarňou pre prevádzkovateľov záchranných zdravotných služieb a monitory a veľkoplošné zobrazovacie panely pre pracovníkov krajských operačných stredísk,“ uvádza.

Schválené žiadosti o príspevok

NsP Sv. Jakuba, n.o., Bardejov - 638 945,70 €

Fakultná nemocnica AGEL Skalica a.s. - 316 579,28 €

Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš - 313 806,32 €

Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená - 159 690,06 €

ZaMED, s.r.o. - 895 933,76 €

Nemocnica s poliklinikou Brezno, n.o. - 926 367,88 €

Záchranná zdravotná služba Bratislava - 10 869 481,20 €

Záchranná služba Košice - 8 941 036,15 €

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR - 5 603 173,20 €

01 - Modified: 2021-11-28 19:11:42 - Feat.: 0 - Title: Záchranky vykazujú po covidovom roku stratu. Rezort zdravotníctva im chce zvýšiť platby 02 - Modified: 2020-12-31 09:48:37 - Feat.: 0 - Title: Nemocnice dostanú milióny z eurofondov 03 - Modified: 2021-06-14 14:12:27 - Feat.: 0 - Title: Záchranky môžu nakúpiť špeciálne vozidlá s vlastnou riadenou ventiláciou
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 19:23