V súčasných štúdiách nebola u žien s potvrdenou diagnózou COVID-19 preukázaná prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 po pôrode v materskom mlieku. Zároveň sa toho bohužiaľ o tomto víruse nevie dosť, aby sa dalo jednoznačne povedať, či dojčiť, alebo nie. Všetka starostlivosť o dieťa narodené matke s potvrdenou diagnózou vrátane dojčenia preto musí byť konzultovaná s lekárom a spočiatku vykonávaná ideálne pod odborným dohľadom. Materské mlieko je pre väčšinu detí najlepším zdrojom výživy a navyše obsahuje veľa protilátok, ktoré dieťa v prvých mesiacoch života chráni, teda je snaha dojčenie obmedziť len v najzávažnejších prípadoch. Matka a najbližšia rodina musia urobiť všetky možné opatrenia, aby sa zabránilo prenosu vírusu na dieťa - dôkladné umývanie rúk pred kontaktom s dieťaťom či nosenie rúška či respirátora pri dojčení. Pri používaní odsávacej pumpy je potrebné si dôkladne umyť ruky pred jej použitím a následne dbať na správne vyčistenie pumpy. Odporúčané je tiež mlieko odstriekavať, aby sa udržala laktácia.Pixabay
StoryEditor

Každé dvadsiate dieťa je zdravotne znevýhodnené, upozorniť má na to kampaň

20.12.2021, 06:45
Autor:
tasrtasr
Snahou platformy je dosiahnuť, aby všetky deti dostali rovnakú šancu a príležitosť na rozvíjanie svojich schopností a talentov, a oboznamovať verejnosť s tým, čo znamená mať dieťa so zdravotným znevýhodnením.

Každé dvadsiate dieťa na Slovensku je zdravotne znevýhodnené a narodením takéhoto dieťaťa je ovplyvnená aj rodina, čo predstavuje dosah na takmer dvadsať percent populácie na Slovensku. Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením prichádza preto s kampaňou, ktorá má verejnosti pomôcť rozpoznať to podstatné u detí so zdravotným znevýhodnením. Informoval o tom PR koordinátor platformy Marek Smižanský.

Heslom kampane sa stal slogan #VidimToPodstatne. Snahou platformy je dosiahnuť, aby všetky deti dostali rovnakú šancu a príležitosť na rozvíjanie svojich schopností a talentov, a oboznamovať verejnosť s tým, čo znamená mať dieťa so zdravotným znevýhodnením.

"Pandémia nám všetkým rovnako vzala slobodu možností a príležitostí, ktoré sme mali predtým a boli pre nás samozrejmosťou. Túto skúsenosť preto chceme verejnosti priblížiť na rozpoznanie toho, že rodiny detí so zdravotným znevýhodnením v takejto izolácii žili aj pred pandémiou," priblížila koordinátorka kampane a spoluzakladateľka Platformy rodín Jana Lowinski.

Kampaň sa začína v pondelok (20. 12.) a potrvá do konca februára nasledujúceho roka. Podporila ju aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Ľudské a empatické prijatie s potrebnou podporou v bežných škôlkach a školách si najčastejšie želali rodičia detí so zdravotným znevýhodnením v odpovediach na moju nedávnu výzvu, čo by im najviac pomohlo. Všetci spoločne pomôžme napĺňať túto túžbu, ktorú má vlastne každý rodič - aby jeho dieťa bolo v živote úspešné a šťastné," dodala hlava štátu.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
22. september 2023 22:29