StoryEditor

Posielať fotky častí svojho tela je už vyšší level komunikácie. Ako sme pripravení na telemedicínu

19.12.2021, 11:00
Autor:
kš

Ako sme vás informovali, výskum 1. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe odkryl skutočné požiadavky českých pacientov na telemedicínu.  Ako informovala fakulta na svojej stránke, českému zdravotníctvu doteraz chýbal strategický dokument k telemedicíne.

Slovenskí pacienti ocenili počas pandémie najmä rýchle rozšírenie elektronického receptu. Iné služby telemedicíny neboli zo strany poskytovateľov ponúkané.

Rezort zdravotníctva má už pripravovať pilotný projekt te-Zdravie, ktorý by mal vytvoriť základ pre telemedicínu u nás. 

České pacientske organizácie nedávno predstavili stratégiu rozvoja telemedicínskych služieb pohľadom pacientov, ktorá vznikla v spolupráci s 1. Lekárskou fakultou Univerzity Karlovej (1. LF UK) a za podpory Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).  

Ako informovala 1. Lekárska fakulta Univerzity Karlovej (1. LF UK) na svojej stránke, pacientske organizácie načrtli, v rámci tzv. Pacientskeho desatora kľúčové otázky, ktoré chcú v súvislosti s telemedicínou riešiť.

Pacientske desatoro

„Pacienti potrebujú istotu, že sú citlivé dáta o ich zdravotnom stave zabezpečené a že ich lekár na diaľku lieči rovnako dobre, ako by boli u neho v ordinácii. Potrebujú tiež ľahko zistiť, či ich lekár poskytuje telemedicínske služby. Požadujú funkčné rezervačné systémy a nechápu, prečo im lekár neberie telefón alebo prečo musia na vyšetrenie čakať,“ citovala fakulta z desatora.

Pacientov zaujíma, kam odchádzajú dáta napríklad z ich glukomeru a kto všetko sa k nim dostane. Tiež majú obavu, že nedokážu lekárovi podať správne informácie o svojom stave.  

Zdravotnícki pracovníci aj pacienti budú, podľa Pacientskeho desatora, potrebovať prípravu v efektívnej digitálnej komunikácii. K tomu im majú pomôcť štruktúrované dotazníky pred aj pri vyšetrení a užívateľské návody. 

Niektorí pacienti sa navyše obávajú, že prídu o možnosť navštíviť lekára v ordinácii. Nie sú si tiež istí, ako sa budú môcť na diaľku rozhodovať, napríklad či budú môcť liečbu odmietnuť. To by mohol vyriešiť napríklad jednotný štandard pre pacientsky súhlas. 

V rámci ochrany súkromia, pacientov zaujíma, ako si lekár na diaľku overí ich totožnosť a či ich pri takejto forme vyšetrenia bude môcť sprevádzať napríklad člen rodiny. 

„Pre pacientov je i kľúčové, ktoré telemedicínske výkony bude hradiť poisťovňa a či si prípadne budú môcť za službu priplatiť, aby nemuseli vážiť cestu do ordinácie. Zdravotný systém by mal poskytovateľa motivovať k telemedicínskym službám a zachovať dos...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-11-02 08:26:42 - Feat.: 0 - Title: Úhrada telemedicínskych výkonov v kardiológii je celoeurópska téma 02 - Modified: 2021-12-03 12:51:02 - Feat.: 0 - Title: Pandémia odhalila vysokú potrebu telemedicíny. Čo od nej pacienti očakávajú?
01 - Modified: 2023-03-01 08:00:00 - Feat.: - Title: Novinka v psychiatrii: Pacienti ju otestujú zatiaľ len na dvoch pracoviskách na Slovensku 02 - Modified: 2022-10-20 16:08:49 - Feat.: - Title: Slovenské zdravotníctvo 2022: Dáta v systéme ezdravie sú chránené pred útokmi. S bezpečnosťou nemocníc je to horšie 03 - Modified: 2022-09-28 09:16:07 - Feat.: - Title: Konferencia Slovenské zdravotníctvo 2022: Plán obnovy aj zmeny v prepoisťovaní 04 - Modified: 2022-08-16 15:25:51 - Feat.: - Title: Riaditeľ MEDDI Hub: Do piatich rokov klesne počet lekárov o 30 percent 05 - Modified: 2023-01-11 13:25:09 - Feat.: - Title: Rady z googlu za poplatok, konzultácie bez zodpovednosti. Čudujem sa, čo všetko sa dnes označuje ako telemedicína, hovorí šéf telemedicínskej spoločnosti
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 17:58