Reuters
StoryEditor

Európska lieková agentúra odporučila schváliť nový liek na liečbu vážneho covidu

06.12.2021, 16:58
Autor:
tasrtasr
Liek, podávaný vnútrožilovo, potláča proteín nazývaný interleukín 6, ktorý sa často vyskytuje v nadmernom množstve u pacientov s covidom.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok odporučila schváliť používanie protizápalového lieku RoActemra na liečbu dospelých ľudí hospitalizovaných s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Rozhodnutie tejto liekovej agentúry Európskej únie, ktoré musí potvrdiť Európska komisia ako výkonný orgán EÚ, rozširuje používanie lieku RoActemra, vyrábaného švajčiarskou farmaceutickou spoločnosťou Roche, ktorým sa v súčasnosti liečia formy artritídy (zápalového ochorenia kĺbov).

EMA so sídlom v holandskom hlavnom meste Amsterdam uviedla, že liek sa teraz môže používať u dospelých pacientov chorých na covid, ktorých v súčasnosti liečia kortikosteroidmi (čiže kortikoidmi) a vyžadujú si doplnkový kyslík alebo umelú pľúcnu ventiláciu.

Liek, podávaný vnútrožilovo, potláča proteín nazývaný interleukín 6, ktorý sa často vyskytuje v nadmernom množstve u pacientov s covidom.

Ako EMA napísala, výskum medzi 4116 hospitalizovanými dospelými ľuďmi s ťažkým priebehom covidu ukázal, že liečba prípravkom RoActemra pridaná k štandardnej liečbe znižuje riziko smrti v porovnaní len so samotnou štandardnou liečbou.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 02:35