HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Asociácia nemocníc: Existencia špecializovaných zdravotníckych zariadení je ohrozená

02.12.2021, 14:20
Autor:
redred

Existencia mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení je vážne ohrozená.

Ak nedôjde k ich dofinancovaniu, mnohé z nich budú nútené pristúpiť k hromadným prepúšťaniam. Upozornila na to Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vo svojom vyhlásení vo štvrtok 2. decembra.

Taktiež vyzvala ministerstvo financií na uvoľnenie zablokovaných prostriedkov vo výške 232 mil. eur, nakoľko sú životne dôležité pre zachovanie existencie mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení.


„Asociácia opakovane žiadala zdravotné poisťovne a ministerstvo zdravotníctva o financovanie vybraných špecializovaných zdravotníckych zariadení formou paušálnej mesačnej úhrady počas prebiehajúcej pandémie, teda rovnakým spôsobom, akým sú financované všeobecné nemocnice, ktoré majú garanciu plného finančného príjmu aj napriek výpadku výkonov spôsobenému ochorením Covid-19,“ uviedol riaditeľ kancelárie Asociácie nemocníc Slovenska Ing. Miroslav Valaštík.

Náročné opatrenia

Ako ďalej upozornil, mnohé špecializované zdravotnícke zariadenia, ako napríklad psychiatrické, doliečovacie alebo zariadenia následnej starostlivosti sú financované v závislosti od počtu hospitalizovaných pacientov.

Teda od výkonu, ktorý, prirodzene, výrazne klesá z dôvodu karanténnych a bariérových opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia Covid-19.

„Tieto opatrenia sú náročnejšie na personál a aj na priestor. Prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti je v tomto období podstatne náročnejšie aj pri menšom počte pacientov. Nižší stav pacientov v týchto nemocniciach súvisí s opatreniami, ktorých účelom je predchádzania šírenia nemocničných nákaz. Tým zásadne klesajú aj úhrady od zdravotných poisťovní, ktorých výška znemožňuje ďalšie fungovanie týchto špecializovaných zariadení na doterajšej úrovni,“ zdôraznil Miroslav Valaštík.


Podľa Asociácie nemocníc Slovenska, chod týchto špecializovaných nemocníc je závislý od plnej finančnej úhrady poisťovní, z ktorých sú hradené nielen prevádzkové náklady, ale hlavne mzdy zamestnancov, ktorých je potrebné v týchto nemocniciach udržať.

Aj keď takéto špecializované zdravotnícke zariadenia, podobne ako všeobecné nemocnice, v súčasnosti pracujú v obmedzených možnostiach, zmluvné podmienky zdravotných poisťovní tieto obmedzenia nezohľadňujú tak ako všeobecným nemocniciam.

„Za súčasných zmluvných podmienok tieto špecializované nemocnice zvažujú v krátkom čase hromadné prepúšťania zamestnancov,“ spresnil Valaštík.

Kde je problém

Odpoveďou zdravotných poisťovní na túto legitímnu požiadavku je podľa neho, že na takéto úhrady nemajú zdroje, nakoľko ministerstvo financií zablokovalo prostriedky pre zdravotníctvo na tento rok vo výške 232 mil. eur.

„Asociácia nemocníc Slovenska preto vyzvala ministerstvo financií na uvoľnenie týchto prostriedkov, nakoľko sú životne dôležité pre zachovanie existencie mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení, ktoré sú zásadným spôsobom postihnuté dopadmi pandémie ochorenia Covid-19 a zdravotné poisťovne, aby tieto prostriedky použili na dofinancovanie ohrozených špecializovaných zariadení,“ zhrnul Miroslav Valaštík.

 
ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 80 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v asociácii zamestnávajú asi 27 300 zamestnancov.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 07:04