Veda pomáha COVID-19
StoryEditor

Slovenskí vedci odporúčajú vláde zaviesť očkovaciu povinnosť pre vybrané skupiny

01.12.2021, 16:30
Autor:
redred
Štát by mal, podľa slovenských vedcov, prevziať zodpovednosť za vážne nežiadúce účinky z očkovania a zaručiť postihnutým zaočkovaným adekvátne odškodnenie.

Iniciatíva Veda pomáha upozornila, že pandémia koronavírusu nám ukázala nepripravenosť slovenského zdravotného systému na krízovú situáciu.

„Nemocnice pod náporom ťažko chorých pacientov kolabujú a jediné, čo ich drží nad vodou, je vytrvalosť a statočnosť našich lekárov a zdravotníkov. Tí sú dlhodobo podfinancovaní, tlak na nich je obrovský a dlhotrvajúci. Momentálne to majú o to ťažšie, že starajúc sa o ťažko chorých vedia, že sa tomu dalo u väčšiny pacientov predísť očkovaním,” zdôraznili vedci v spoločnom vyhlásení.

Ako v ňom ďalej poukázali, viac ako 80 percent hospitalizovaných pacientov, ako i tých v najťažšom stave a obetí je nezaočkovaných. „Navyše trpia a zomierajú aj pacienti, ktorí sa do preťažených nemocníc nedostanú s inými ochoreniami,” uviedol za iniciatívu Richard Kollár.

Dodal, že na Slovensku je zaočkovaná polovica dospelých, čo je veľmi málo na to, aby sme pandémii čelili efektívne.

Povinné očkovanie

Iniciatíva Veda pomáha, aj preto v stredu 1. decembra vo svojom verejnom vyhlásení odporučila vláde SR po vzore Rakúska a Grécka zaviesť na Slovensku očkovaciu povinnosť pre vybrané skupiny obyvateľstva.

„Inými prostriedkami sa nepodarilo zabezpečiť dostatočný záujem medzi obyvateľmi o očkovanie a protiepidemické opatrenia často vinou slabnúcej ochoty ich dodržiavať nemajú potrebný dosah na zlepšenie epidemickej situácie, ktoré nevyhnutne potrebujeme,” objasnili vedci v stanovisku.

Štát by mal, podľa nich, zároveň prevziať zodpovednosť za vážne nežiadúce účinky z očkovania a zaručiť postihnutým zaočkovaným adekvátne odškodnenie.

Tretia dávka

„Tým občanom, ktorí boli zodpovední a zaočkovali sa, odporúčame, aby sa hneď ako to bude pre nich možné, zaočkovali aj treťou dávkou. Tretia dávka výrazne posilňuje imunitnú odpoveď organizmu a pomáha chrániť sa pred infekciou a vážnym priebehom ochorenia počas zimných mesiacov, keď je hrozba šírenia najväčšia,” odporučili členovia iniciatívy Veda pomáha.

Ako ďalej vo vyhlásení upresnili, tretia dávka pomôže skrátiť nielen prebiehajúcu vlnu, ale zároveň nás pripraví na nové dominantné varianty vírusu, ktoré môžu byť ešte nákazlivejšie.

„Odporúčame taktiež, podobne ako v iných krajinách, skrátiť minimálnu dobu, po ktorej možno podať tretiu dávku, najmä pri jednodávkovej vakcíne. Prvé dávky môže potrebovať aj veľká skupina tých, ktorí boli infikovaní počas predchádzajúcich vĺn, a budú vystavení väčšej hrozbe infekcie po príchode nového variantu koronavírusu,” pokračovali.

Ďalšie odporúčania

Členovia iniciatívy Veda pomáha taktiež žiadajú o výrazné zvýšenie očkovacích kapacít, aby bolo očkovanie pre občanov ľahko dostupné v dôstojných podmienkach, a to aj pre skupiny s nízkou digitálnou gramotnosťou alebo obmedzenou mobilitou.

„Veľmi dôležitá je dostupnosť vakcinácie bez registrácie vo všetkých očkovacích centrách a navýšenie aktivity výjazdových vakcinačných jednotiek. Počas najbližších týždňov sa uvoľní očkovanie treťou dávkou pre veľké skupiny obyvateľstva, čo bude vyžadovať adekvátne kapacity očkovacích centier aj počas obdobia vianočných sviatkov,” ozrejmili.

Bez splnenia týchto predpokladov by, podľa slovenských vedcov, praktická realizácia akejkoľvek očkovacej povinnosti bola technicky nemožná, čo by viedlo k ďalšiemu zhoršeniu situácie a zároveň strate dôvery obyvatelstva v schopnosť štátnych inštitúcií nastaviť efektívne protiepidemické opatrenia.

Výzva politikom

Ako informoval Richard Kollár, Veda pomáha vyzvala aj slovenských politických predstaviteľov, aby išli obyvateľom Slovenska príkladom a zaočkovali sa, a aby nespochybňovali vakcináciu.

„Politici majú možnosť ľuďom vysvetľovať, prečo je očkovanie dôležité, aké výhody našej spoločnosti prináša, a vyvracať hoaxy a konšpiračné teórie, ktoré očkovanie brzdia, a preto odďaľujú náš návrat do funkčnej spoločnosti,” zhrnul Kollár.

Za necelý rok bolo zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny viac ako štyri miliardy ľudí, čo je viac ako polovica ľudstva.

„Skúsenosti jednoznačne ukazujú, že prínosy očkovania výrazne prevyšujú riziká z možných nežiaducich účinkov. Vakcíny zásadne znižujú nutnosť hospitalizácie a zachraňujú životy infikovaných. Dlhodobé riešenie prináša iba úplné očkovanie,” apelovala vo verejnej iniciatíva.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 06:46