Prečo je variant omikron taký obávaný? Podľa britských vedcov sa tento „super kmeň“ vyvinul tak, aby obsahoval najhoršie mutácie alfy, bety a delty vrátane nových, ktoré by z neho mohli urobiť najinfekčnejší a najodolnejší variant vôbec.
Ako uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom vyhlásení, zatiaľ nie je jasné, či je omikron naozaj prenosnejší v porovnaní s inými variantmi, vrátane delty. „Počet ľudí s pozitívnym testom vzrástol v oblastiach Južnej Afriky postihnutých týmto variantom, ale prebiehajú epidemiologické štúdie, aby sa zistilo, či je to kvôli omikronu alebo iným faktorom,“ spresnila.
Podľa WHO nateraz nie je ani dokázané, či infekcia omikronom spôsobuje závažnejší priebeh Covid-19 v porovnaní s inými variantmi.
„Predbežné údaje naznačujú, že v Juhoafrickej republike sa zvyšuje počet hospitalizácií, ale môže to byť skôr v dôsledku zvyšujúceho sa celkového počtu infikovaných ľudí než v dôsledku špecifickej infekcie omikronom. V súčasnosti neexistujú žiadne informácie, ktoré by naznačovali, že symptómy spojené s omikronom sú odlišné od symptómov iných variantov,“ zdôraznili zástupcovia organizácie vo svojom stanovisku.
Pochopenie úrovne závažnosti tohto variantu bude, podľa nich, trvať dni až týždne.
Zostáva vám 85% na dočítanie.