UNLP Košice
StoryEditor

Každé jedenáste dieťa na Slovensku príde na svet predčasne

17.11.2021, 10:25
Autor:
tasrtasr
Dnes si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí.

Každé 11. dieťa na Slovensku sa narodí predčasne, ročne ide o 55.000 detí. Ako o tom informovala predsedníčka OZ Malíček Ľubica Kaiserová, za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.

Priblížila, že štandardné tehotenstvo trvá 40 týždňov. Predčasne narodené deti sa narodia medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva.

"Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov," poznamenala.

Občianske združenie Malíček poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku desať rokov. Vzniklo z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa.

"Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné, a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Naším poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou," doplnila Kaiserová s tým, že združenie zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou - Európskou nadáciou pre zdravie novorodencov, ktorá sa zameriava na tvorbu štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

Poukázala tiež na výzvu #NaseSrdciaSuPurpurove. Jej cieľom je vyjadriť spolupatričnosť s ostatnými, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka.

Rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia, ale aj deti narodené predčasne sa tento rok oblečú do odevov purpurových odtieňov.

Šéfka občianskeho združenia doplnila, že prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vznikne pomyselná reťaz, ktorá ľudí spája počas celého mesiaca.

Svetový deň predčasne narodených detí si spoločnosť pripomína 17. novembra. Založili ho európske rodičovské organizácie a rodičia predčasne narodených detí.

Na Slovensku si ho pripomíname od roku 2011.

01 - Modified: 2022-11-17 13:20:47 - Feat.: - Title: Až 60 percent rodičov predčasne narodených detí trápi bezmocnosť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 16:14