archív
StoryEditor

Covid-19: V popradskej nemocnici dostali monoklonálne protilátky už desiatky pacientov

10.11.2021, 14:00
Autor:
tasr, redtasr, red
Táto forma liečby sa osvedčila, pacienti sa už po podaní protilátok do nemocnice v súvislosti s ochorením Covid-19 nevrátia a dokážu sa doliečiť doma.

Ako sme vás informovali, Slovensko kúpilo 5-tisíc balení lieku pre 10-tisíc pacientov. Dostať ich môžu v nemocniciach v 27 mestách po celom Slovensku. 

Ministerstvo zdravotníctva navyše už zverejnilo postup, ako má lekár nasmerovať pacienta do centra na podanie monoklonálnych protilátok. Pozrite sa, v ktorých nemocniciach sa nachádzajú.

V popradskej nemocnici liečia niektorých pacientov nakazených novým koronavírusom monoklonálnymi protilátkami. Za posledný týždeň už takouto formou liečili približne 40 pacientov.

„Osoby, ktoré sú pozitívne, môžu prísť aj na covidový urgentný príjem a tam lekár zhodnotí, či sú vhodné na podanie protilátok a či im môžu pomôcť výrazne zlepšiť zdravotný stav. Pacient sa o liečbe môže informovať aj telefonicky, číslo je zverejnené na našej stránke. Objednať vhodných pacientov môže priamo u nás v nemocnici aj obvodný lekár,“ uviedla hovorkyňa Nemocnice Poprad Sylvia Galajda.

Táto forma liečby sa podľa nej osvedčila, pacienti sa už po podaní protilátok do nemocnice v súvislosti s ochorením Covid-19 nevrátia a dokážu sa doliečiť doma.

Ako to funguje

Lekár z covidového oddelenia v popradskej nemocnici Michal Poddaný objasnil, že samotné monoklonálne protilátky sa naviažu na vírusovú časticu, ktorú potom následne nepustia do kontaktu s organizmom a jednotlivými receptormi, na ktoré by sa naviazal.

„Vírus by sa mal teda vyblokovať v organizme, mal by sa zmierniť priebeh a nemalo by ochorenie napredovať. Niektorí pacienti sa po podaní liečby vrátili do nemocnice, ale bolo to pre iné indikácie, nie pre zhoršovanie Covid-19. Prevažná väčšina pacientov do 24 hodín pociťuje úľavu a v podstate ústup ťažkostí,“ doplnil Poddaný.

Aktuálne denne objednávajú šesť až osem pacientov na určitú hodinu. Ak je voľná kapacita, tak vedia poskytnúť liečbu i viacerým.

Monoklonálne protilátky sa podávajú formou infúzie, ktorá sa rozriedi, po odstavení sa zmerajú vitálne funkcie pacienta, a ak nie sú komplikácie, do hodiny pacient odchádza domov. Takýmto spôsobom je od stredy možné liečiť pacientov nakazených novým koronavírusom už v 36 centrách na Slovensku.

Cieľovou skupinou sú rizikoví pacienti najmä vo veku nad 65 rokov či osoby so závažnými chronickými ochoreniami.

Náročnejšia situácia

V porovnaní s vrcholom druhej vlny pandémie je podľa Galajdy situácia v nemocnici náročnejšia. Nástup aj priebeh ochorenia je totiž rýchlejší a pokiaľ sa pacient dostane do nemocnice, je starostlivosť o neho zložitejšia. 

„Ďalším z dôvodov je, že verejnosť vníma epidémiu inak a nie každý chce vidieť, že je to naozaj vážne,“ skonštatovala Galajda. V súčasnosti majú kompletne obsadené lôžka na covidovom oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, rovnako aj tzv. high-flow lôžka.

Na umelej pľúcnej ventilácii je osem pacientov a ani jeden z nich nie je kompletne zaočkovaný. Na oddelení so špeciálnym režimom je obsadených približne 75 percent zo 40 lôžok.

V nemocnici však v posledných dňoch zaznamenali aj zvýšený záujem o očkovanie. Kým minulý týždeň sa chodilo denne očkovať okolo 350 ľudí, teraz sa ich počet pohybuje na úrovni 400.

„Teší nás, že chodia aj ľudia na prvú dávku. Apelujeme na obyvateľov, aby sa prišli dať zaočkovať, v našom očkovacom centre vieme podať vakcínu aj bez registrácie,“ dodala Galajda.

 

01 - Modified: 2021-11-09 10:37:05 - Feat.: 0 - Title: Covid-19: V týchto nemocniciach dostanú pacienti najnovšiu liečbu
01 - Modified: 2023-04-13 16:38:26 - Feat.: - Title: Komentár: Som zástancom prijímania zákonných zástupcov ako sprievodcov detí, ale... 02 - Modified: 2023-01-03 15:57:19 - Feat.: - Title: EMA: Monoklonálne protilátky nemusia byť účinné proti vznikajúcim kmeňom koronavírusu 03 - Modified: 2022-12-28 13:12:05 - Feat.: - Title: Na detskej pohotovosti v Poprade hovoria o najnáročnejších sviatkoch za desať rokov 04 - Modified: 2022-12-27 15:08:24 - Feat.: - Title: Aj v popradskej nemocnici mali na urgentnom príjme obrovský nápor pacientov. Pre lyžiarsku sezónu sa situácia môže zhoršovať 05 - Modified: 2022-11-25 15:30:59 - Feat.: - Title: Nemocnice už rušia od decembra plánované operácie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 04:38