Nové laboratórne zistenia poukazujú na málo všimnutú mutáciu, ktorá urýchľuje šírenie vírusu.
„Vírusové častice“ otvárajú cestu k bezpečnému štúdiu nukleokapsidov a iných vírusových proteínov (pozn. red. kapsid je proteínový obal, ktorý obklopuje nukleovú kyselinu vírusovej častice, zatiaľ čo nukleokapsid je kapsid spolu s nukleovými kyselinami vírusu).
Už je celosvetovo známe, že variant delta pandemického koronavírusu je viac ako dvakrát infekčnejší ako predchádzajúce kmene.
To, čo však poháňa schopnosť delty šíriť sa tak rýchlo, nebolo jasné. Nová laboratórna stratégia, ktorá umožňuje rýchlo a bezpečne študovať účinky mutácií vo variantoch SARS-CoV-2, priniesla odpoveď.
Ako informoval vedecký časopis Science na svojej stránke, vedci spozorovali mutáciu v delte, ktorá umožňuje vírusu dostať viac zo svojho genetického kódu do hostiteľských buniek, čím sa zvyšuje šanca, že každá infikovaná bunka rozšíri vírus do ďalšej bunky.
Laureátka Nobelovej ceny
Tento objav bol zverejnený v Science začiatkom novembra. „Je to veľká vec. Pomáha vysvetliť ničivú silu delty. Nový systém, ktorý vyvinula nositeľka Nobelovej ceny Jennifer Doudna z Kalifornskej univerzity v Berkeley a jej kolegovia, je účinným nástrojom na pochopenie súčasných variantov SARS-CoV-2 a na skúmanie toho, ako by budúce varianty mohli ovplyvniť pandémiu,“ povedal pre Science štrukturálny biológ z University of Maryland v okrese Baltimore Michael Summers.
Systém, ktorý vyvinula Jennifer Doudna tak umožňuje pozrieť sa na akúkoľvek mutáciu a&...
Zostáva vám 85% na dočítanie.