Mafra/Petr Topič
StoryEditor

Šéf komory českých lekárov: V nemocnici bude päťtisíc ľudí a umierať bude sto pacientov denne

09.11.2021, 06:00
Autor:
redred
Zdravotníctvo musí, vyčleňovať kapacity na pacientov s covidom a na ostatné operácie nie je ani čas, ani miesto.

V Českej republike, rovnako ako na Slovensku opäť silnie epidémia koronavírusu. Za sobotu pribudlo 5736 novo nakazených. To je asi o 700 viac ako pred týždňom.  

V českých nemocniciach je približne 2 585 infikovaných, z toho 360 vo vážnom stave. Informoval o tom internetový spravodajský server českého rozhlasu iRozhlas.cz. 

Ako preň v rozhovore povedal prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek, situácia vôbec nie je dobrá. Epidémia nekontrolovane rastie.

„Máme asi tri týždne časové oneskorenie oproti minulému roku, takže nás naozaj nečaká nič dobré,“ okomentoval aktuálnu situáciu v Česku.  

Koniec optimizmu 

Dodal, že optimizmus, ktorý šíril pred mesiacom, ho už opúšťa. „Vtedy som očakával, že vďaka zaočkovanej časti populácie a tomu, že chorobu už niekto prekonal, bude zaťaženie zdravotníctva aj pri viac ako desiatich tisícových počtoch nových prípadov štvrtinové. Že teda nebudeme mať naraz desaťtisíc, ale povedzme dva a pol tisíc pacientov v nemocnici, že nebudeme mať na JIS dvetisíc ľudí, ale povedzme päťsto a nebude umierať 250 ľudí denne, ale „iba“ päťdesiat,“ vysvetlil Milan Kubek. 

Teraz svoj odhad opravil. Keď to, podľa neho, všetko dobre dopadne, tak Česká republika bude na „pravidle jednej polovice“.  

„To znamená, že v nemocnici bude päťtisíc ľudí, tisícka na JIS a umierať bude sto ľudí denne. To je hrozné, keď si uvedomíme, že už nie sme takí bezbranní, ako sme boli vlani. Máme očkovanie, len sme hlúpi a nie sme schopní ho využívať,“ ozrejmil. 

Taktiež vyzval ľudí k očkovaniu. „Chcel by som vyzvať všetkých, ktorí sa ešte nenaočkovali, aby sa bežali naočkovať. A pokiaľ to odmietajú, tak nabádam aspoň tých zodpovedných, ktorí už naočkovaní sú, ale majú nárok na preočkovanie, tak aby neváhali a šli sa okamžite preočkovať,“ zdôraznil v rozhovore pre iRozhlas.cz Milan Kubek. 

Doplácajú všetci 

Taktiež poukázal na skutočnosť, že keď zdravotníctvo rieši iba covid, doplatia na to úplne všetci, vrátane tých, ktorí žiadny covid nemajú a tých, ktorí sa zodpovedne nechali naočkovať a chránili sa.  

Zdravotníctvo totiž, podľa neho musí, vyčleňovať kapacity na pacientov s covidom a na ostatné operácie nie je ani čas, ani miesto.

„Tým, že sa v lete naočkovalo minimum ľudí, tak kvôli tomu sa zdravotníctvo opäť zahlcuje a zahlcuje sa horšie, než som očakával,“ prezradil Milan Kubek. 

Vrchol epidémie podľa neho závisí i na tom, či sa koronavírus opäť presunie z východnej časti Českej republiky na, v súčasnosti menej postihnutú, západnú časť.  

Ak sa tak stane, tak by sa vrchol epidémie, podľa neho, odložil do obdobia k vianočným sviatkom. Ako však objasnil, teraz nikto nie je schopný predikovať, ako dlho potrvá tá súčasná vlna a čo na ňu nadviaže.

„Chcel by som zdôrazniť, že doteraz neplatia žiadne protiepidemické opatrenia, ktoré by nejakým účinným spôsobom túto vlnu brzdili. Do značnej miery beží samospádom, a ak vláda vyhlasuje nejaké opatrenia s tým, že odloží ich účinnosť o viac ako štrnásť dní, tak je to smiešne. Politici akoby stále nepochopili, že volebná kampaň dávno skončila,“ zhrnul pre iRozhlas.cz Milan Kubek.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 05:11