Koronavírus mutuje podobne ako chrípka, a preto je nutné vakcíny aktualizovať, čo spomaľuje proces imunizácie.Reuters
StoryEditor

Covid-19 a chrípku spoľahlivo rozlíši len laboratórne vyšetrenie

01.11.2021, 14:00
Autor:
tasrtasr
Obe ochorenia sprevádza horúčka, suchý, dráždivý kašeľ , celková únava a slabosť. Niekedy sa pridružuje aj nádcha, vodnatý výtok z nosa či bolesť v krku.

Ochorenie Covid-19 a chrípku spoľahlivo rozlíši len laboratórne vyšetrenie. Príznaky týchto dvoch ochorení sú veľmi podobné a ich priebeh veľmi individuálny. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR to pripomína v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou chrípkovou sezónou.

"Hoci chrípku a Covid-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sa z veľkej časti prelínajú. Definitívnu odpoveď, či má človek chrípku alebo Covid-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie odobratej klinickej vzorky od pacienta," uviedli hygienici.

Obe ochorenia sprevádza horúčka, suchý, dráždivý kašeľ (pri Covid-19 aj sťažené dýchanie), celková únava a slabosť. Niekedy sa pridružuje aj nádcha, vodnatý výtok z nosa či bolesť v krku.

Do istej miery odlišné príznaky sú podľa slov odborníkov bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Zatiaľ čo pri chrípke sú výrazné, pri koronavíruse sú prítomné zriedka.

Naopak, pri chrípke často nie sú prítomné hnačky, bolesť brucha či vracanie, ktoré sa podobne ako strata chuti a čuchu môžu objaviť pri ochorení Covid-19.

"Prax z ambulancií pediatrov v súčasnosti naznačuje, že u detí môže mať ochorenie Covid-19 pozvoľnejší nábeh. V čase, keď sa stávajú pozitívnymi, majú pri covide vo väčšine prípadov upchatý nos či dutiny," priblížil Úrad verejného zdravotníctva s tým, že zvýšená teplota, zhoršené dýchanie a kašeľ sa objavia následne v priebehu ďalších pár dní.

Naopak, chrípka zvyčajne nastupuje náhle a príznaky sú intenzívne už na začiatku infekcie - objaví sa vysoká horúčka, bolesti kĺbov a svalov.

"Priebeh ochorení je však u detí i dospelých natoľko individuálny, že nemá praktický význam určovať diagnózu iba na základe príznakov," doplnili odborníci.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 07:14