Iontové nápoje bývajú často nezdravo dochucované. Po alkohole sú dobré najmä pre vysoký obsah elektrolytov, ktoré dostávajú chémiu tela do rovnováhy. Tie sú však dostupné aj v tabletách, ktoré také nezdravé nie sú.Flickr.com
StoryEditor

V Juhoafrickej republike idú testovať vakcínu proti Covid-19 vo forme tablety

29.10.2021, 20:14
Autor:
tasrtasr
Orálne vakcíny sú obzvlášť atraktívne pre rozvojový svet, pretože znižujú logistickú záťaž pri plánovaní imunizačných kampaní.

Juhoafrická republika (JAR) schválila začatie klinického testovania vakcíny proti Covid-19 vo forme tablety. Uviedla to v piatok izraelská farmaceutická spoločnosť Oramed, ktorá perorálnu očkovaciu látku vyvinula. Správu priniesla agentúra AFP.

Dcérska spoločnosť Oramedu s názvom Oravax Medical "získala licenciu začať v Juhoafrickej republike zaraďovať pacientov do testovacej fázy perorálnej vakcíny", uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

AFP pripomenula, že v Juhoafrickej republike sa odohralo viacero klinických štúdií súvisiacich s vakcínami proti koronavírusu, tentoraz sa však prvýkrát testuje vakcína vo forme tabletky.

"Orálna vakcína proti Covid-19 môže eliminovať niekoľko bariér. Môže prispieť k rýchlejšej a širšej distribúcii očkovacích látok a potenciálne môže umožniť ľuďom aplikovať si vakcínu aj doma," uviedol výkonný riaditeľ Oramedu Nadav Kidron.

Práve fakt, že na podanie vakcíny v tabletke nebude potrebný profesionálny zdravotný personál, je podľa farmaceutickej firmy veľkým plusom najmä v chudobných afrických krajinách.

"Orálne vakcíny sú obzvlášť atraktívne pre rozvojový svet, pretože znižujú logistickú záťaž pri plánovaní imunizačných kampaní," uviedla spoločnosť Oramed.

Ďalšiu výhodu jednoduchej aplikácie vidí firma v prípade, ak bude potrebné preočkovanie proti koronavírusu každý rok.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 07:34