StoryEditor

Rumunské nemocnice nestíhajú, plnia ich ľudia s falošnými očkovacími preukazmi. Objavili sa aj u nás?

31.10.2021, 11:00
Autor:
klkl
Falošné očkovacie preukazy majú zrejme aj desiatky Slovákov. Nemocnice nemajú ako overiť pravosť certifikátov, bežne ani zisťujú hladinu protilátok, pokiaľ tak nenariadi lekár.

Rumunsko a Bulharsko sa stali čiernymi ovcami Európskej únie. Majú najnižšie počty zaočkovaných obyvateľov a zároveň najvyššie počty nakazených a hospitalizovaných. Krajiny sa ale stretávajú aj s ďalším problémom. Ako uviedol portál aktualne.cz, rozmohol sa v nich obchod s falošnými certifikátmi o očkovaní na Covid-19.

Ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici v rumunskom Sibiu, keď sa lekárom priznal, že jeho certifikát o očkovaní nie je pravý. Nebol to zďaleka prvý takýto pacient, ale bol najmladší. Lekári mu však už nemohli pomôcť a zomrel.

"Máme hospitalizovaných pacientov, ktorí nás prosia o vakcíny," povedala vedúca oddelenia Ioana Codruová miestnej agentúre Agerpres. "Vysvetľujeme im, že akonáhle sú na jednotke intenzívnej starostlivosti, tak už je neskoro na akékoľvek preventívne opatrenia."

Na začiatku mesiaca označil prezident Klaus Iohannis pandemickú situáciu v Rumunsku za "katastrofálnu". V poslednom týždni tu denne pribudlo priemerne 15-tisíc novo nakazených, pritom v polovici septembra to bolo okolo troch tisíc denne. Na chorobu zomiera každý deň okolo 400 ľudí. Rumunsko tak...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
23. jún 2022 14:48