unikátna operácia členka v Nemocnici Agel Košice- ŠacaNemocnica Agel Košice- Šaca
StoryEditor

Unikátny zákrok: Spadla a zlomila si nohu. Dostala umelú kĺbovú náhradu členka

30.10.2021, 07:00
Autor:
redred
Autorom protézy je Dr. Lew Schon, ktorý patrí k najuznávanejším americkým špecialistom na nohu a členok. Jeho predkovia pochádzajú z Banskej Štiavnice.
Unikátny zákrok, ktorý sa v rámci celého Slovenska aj Česka realizuje len v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, absolvovala v októbri 2021 ako piata v poradí pani Darina. Operácia umelej kĺbovej náhrady členka je indikovaná, ak má pacient kĺb nezvratne poškodený artrózou.
Ako Košičanka uviedla, v jej prípade išlo o rekonštrukciu po úraze, pri ktorom spadla a zlomila si nohu. „V inom zdravotníckom zariadení som bola operovaná pred 12 rokmi, dostala som „železo“ a teraz ma čakala reoperácia, pretože som pociťovala bolesti, noha bola akoby vyhnutá, deformovaná,“ priblížila pacientka pred operáciou, ktorá bola naozaj náročná, pretože najprv museli operatéri získať prístup ku kĺbu, vybrať starý členkový kĺb a použiť špeciálny.

„V súčasnosti nahrádzame poškodený členkový kĺb tantalovou protézou, ktorej vnútro je potiahnuté vysokotvrdeným polyetylénom a ktorá sa zameriava pomocou špeciálneho rámu, ten sa pomocou tyčí zavádza do kostí. Túto operáciu sme vykonali 1. júla 2021 ako prví nielen na Slovensku, ale aj v Česku a doteraz sme jediným pracoviskom, ktoré túto operáciu vykonáva,“ vyjadril sa primár MUDr. Roman Totkovič, FEBOT.
Približne dvojhodinový zákrok sa realizuje len v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, a to vďaka špeciálnemu kurzu, ktorým operatér prešiel.
„Endoprotézy členka v Šaci vykonávame už od roku 2012, ale táto operácia je unikátna v tom, že ide o nový typ protézy so špeciálnou, presnejšou technikou implantácie a s použitím nových materiálov, ako je napríklad tantal. Tantal je ušľachtilý kov a je unikátny tým, že umožňuje veľmi rýchlu integráciu kovu do kosti a zabezpečuje to, aby nedošlo časom k uvoľňovaniu umelého kĺbu. Umelá kĺbová náhrada členka je veľmi komplikovaná tým, že je nutné dosiahnuť správnu pozíciu členka vo viacerých rovinách (postavenie spredu, zboku, posun v predozadnej rovine, posun v bočnej rovine a otočenie oboch komponentov protézy) a navyše, správne fungovanie protézy predpokladá vytvoriť stabilné väzy členka a vykonať podľa potreby aj narovnanie pätovej kosti alebo ostatných kostí nohy pod členkom,“ doplnil primár ortopédie, ktorý sa už takmer 20 rokov venuje náročným rekonštrukčným operáciám na chodidle a členku.

Autorom tejto protézy je Dr. Lew Schon z Baltimoru z USA. Patrí k najuznávanejším americkým špecialistom na nohu a členok. Zaujímavosťou je, že jeho predkovia sú zo Slovenska, konkrétne z Banskej Štiavnice, odkiaľ pred vojnou utiekli pred nacizmom v Európe. Starí rodičia MUDr. Romana Totkoviča, FEBOT, boli susedmi pani Schonovej v Banskej Štiavnici a títo dvaja lekári sa teraz stretli pri riešení komplexných deformít a umelých kĺbových náhrad členka.

Na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na ktorú prichádzajú pacienti z celého Slovenska, sa vykonáva celé spektrum chirurgie chodidla a členka, medzi špeciality patria okrem umelých kĺbových náhrad členka aj komplexné operácie pri vrodených chybách a akútne úrazy, pri poúrazových stavoch, pri plochej nohe, neurologických deformitách, operácie členka u športovcov a záchovné operácie diabetickej nohy.

01 - Modified: 2021-10-24 19:26:23 - Feat.: 0 - Title: Pracoval v jednej z najprestížnejších nemocníc na svete. Vrátil sa však na Slovensko 02 - Modified: 2021-10-23 15:34:55 - Feat.: 0 - Title: Slovenský vedec pracuje na tom, ako lepšie zmerať metabolizmus tkanív, najmä srdca 03 - Modified: 2021-10-26 09:26:43 - Feat.: 0 - Title: V Žiline vyšetrujú ochorenia pankreasu a zažívacieho traktu novou metódou
01 - Modified: 2023-04-30 10:00:38 - Feat.: - Title: Choroby z povolania: Najviac ohrození sú zdravotníci. Možno uznať aj covid 02 - Modified: 2023-04-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Odkašliavanie, krik a šepot. Čo z toho najviac poškodzuje hlasivky? 03 - Modified: 2023-03-25 14:06:36 - Feat.: - Title: Mladá Američanka po stáži na klinike v Šaci: Chirurgia je tu rovnako kvalitná ako v USA 04 - Modified: 2023-02-06 06:00:00 - Feat.: - Title: Vo zvolenskej nemocnici vykonali vlani viac ako tritisíc operácií 05 - Modified: 2022-09-15 05:00:00 - Feat.: - Title: Otrava krvi postihuje až 30 miliónov ľudí ročne. Toto je dôvod, prečo jej výskyt narastá
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 02:54