liekyReuters
StoryEditor

Eurokomisia predstavila desať možných liekov na liečbu Covid-19

25.10.2021, 19:01
Autor:
tasrtasr
Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín spresnila, že pacienti s Covid-19 potrebujú bezpečnú a účinnú liečbu a zlepšenie svojich vyhliadok na rýchle zotavenie.

Európska komisia (EK) v pondelňajšom balíku správ pripomenula, že koncom minulého týždňa v rámci stratégie EÚ v oblasti liečby ochorenia Covid-19 zostavila portfólio 10 potenciálnych liekov proti Covid-19.


Zoznam je založený na nezávislých vedeckých odporúčaniach a zameriava sa na potenciálne lieky proti ochoreniu Covid-19, ktoré budú pravdepodobne schválené, a tým pádom by čoskoro mohli byť k dispozícii na európskom trhu.

Tieto lieky zabezpečia pacientom v celej EÚ čo najrýchlejšiu liečbu za predpokladu, že Európska agentúra pre lieky (EMA) potvrdí ich bezpečnosť a účinnosť.

Bezpečná a účinná liečba

Komisia pripomenula, že očkovanie proti Covid-19 poskytuje najlepšiu prevenciu pred nákazou, závažným ochorením, úmrtím a dlhodobými následkami tohto ochorenia, je však snaha poskytnúť lieky proti ochoreniu Covid-19 na liečbu tých, ktorí sú už infikovaní.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti spresnila, že pacienti s Covid-19 potrebujú bezpečnú a účinnú liečbu a zlepšenie svojich vyhliadok na rýchle zotavenie.

"Zároveň potrebujeme znížiť počet hospitalizácií, a čo je najdôležitejšie, zabrániť úmrtiam. Podpísali sme už štyri zmluvy o spoločnom obstarávaní na rôzne lieky proti Covid-19 a sme pripravení rokovať o ďalších. Naším cieľom je v nadchádzajúcich týždňoch schváliť najmenej tri lieky a do konca roka možno ďalšie dva. A chceme, aby sa k nim členské štáty dostali čo najskôr," opísala situáciu.

Skupina nezávislých vedeckých odborníkov preskúmala 82 potenciálnych liekov v pokročilom štádiu klinického vývoja a identifikovala 10 z nich ako najsľubnejšie pre portfólio liekov proti Covid-19 v EÚ.

Nové lieky

Zoznam desiatich liekov je rozdelený do troch kategórií liečby a bude sa ďalej vyvíjať na základe nových vedeckých dôkazov:

  • Antivírusové monoklonálne protilátky, ktoré sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách infekcie: ronapreve (kombinácia monoklonálnych protilátok casirivimabu a imdevimabu od firiem Regeneron Pharmaceuticals a Roche); xevudy (sotrovimab) od spoločností Vir Biotechnology a GlaxoSmithKline a evusheld (kombinácia monoklonálnych protilátok tixagevimabu a cilgavimabu od spoločnosti AstraZeneca).
  • Perorálne antivirotiká určené na použitie čo najrýchlejšie po infikovaní: molnupiravir od spoločností Ridgeback Biotherapeutics a MSD; PF-07321332 od spoločnosti Pfizer a AT-527 od spoločností Atea Pharmaceuticals a Roche.
  • Imunomodulátory na liečbu hospitalizovaných pacientov: actemra (tocilizumab) od spoločnosti Roche Holding; kineret (anakinra) od spoločnosti Swedish Orphan Biovitrum; olumiant (baricitinib) od spoločnosti Eli Lilly a lenzilumab od spoločnosti Humanigen.

Šesť z vybraných liekov je už predmetom priebežného preskúmania alebo žiadosti o povolenie uvedenia na trh od EMA. Čoskoro by mohli byť povolené za predpokladu, že konečné údaje preukážu ich kvalitu, bezpečnosť a účinnosť.

Ďalšie štyri lieky zo zoznamu dostali od EMA vedecké odporúčania a po zhromaždení dostatočného množstva klinických údajov sa môžu začať ďalšie priebežné preskúmania.

Výber 10 potenciálnych liekov je nezávislý od vedeckého hodnotenia Európskou agentúrou pre lieky a schvaľovania liekov Európskou komisiou a ani ich nenahrádza. Vybraný výrobok nemôže byť schválený, ak dostupné vedecké dôkazy nespĺňajú regulačné požiadavky.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 18:13