Klaus Nielsen Pexels
StoryEditor

Alkohol výrazne zvyšuje riziko karcinómu prsníka, varuje Svetová zdravotnícka organizácia

23.10.2021, 07:00
Autor:
tasrtasr
Konzumácia alkoholu patrí k hlavným rizikovým faktorom tejto choroby, ktorá je zodpovedná za sedem zo sto nových prípadov rakoviny prsníka v zmienenom regióne.

Alkohol je jedným z hlavných rizikových faktorov rakoviny prsníka. Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej správe nedávno poukázala, že riziko rakoviny tohto ochorenia je možné výrazne znížiť jednoducho tým, že ľudia obmedzia jeho konzumáciu.

V európskom regióne organizácie, ktorý zahŕňa 53 krajín a teritórií, je rakovina prsníka najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny. Každý deň toto ochorenie diagnostikujú  až 1 579 ženám.

Konzumácia alkoholu patrí k hlavným rizikovým faktorom tejto choroby, ktorá je zodpovedná za sedem zo sto nových prípadov rakoviny prsníka v zmienenom regióne.

Európsky región Svetovej zdravotníckej organizácie má najvyšší podiel nových diagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka v porovnaní s inými regiónmi organizácie.

Podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) bola v roku 2020 konzumácia alkoholu zodpovedná za takmer 40 000 nových prípadov rakoviny prsníka.

Podľa údajov IARC je rakovina prsníka takisto najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na celom svete. Vlani boli odhadom diagnostikované viac než dva milióny nových prípadov, pričom približne sto tisíc z nich možno pripísať konzumácii alkoholu.

„Ľudia musia vedieť, že obmedzením konzumácie alkoholu môžu znížiť riziko rakoviny. Nezáleží na tom, o aký druh alkoholu ide, ani akej je kvality alebo ceny,“ povedala odborníčka Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Marilys Corbexová.

Organizácia tiež upozorňuje, že neexistuje bezpečná miera konzumácie alkoholu. Riziko rakoviny prsníka sa zvyšuje s každou jednotkou alkoholu denne.

Viac ako desať percent prípadov rakoviny spôsobenej alkoholom v európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie vzniká tým, ak niekto denne vypije len jednu fľašku piva (500 ml) alebo dva malé poháre vína (po 100 ml). V prípade rakoviny prsníka ide ešte o vyšší počet prípadov.

Organizácia vyzýva na zavedenie účinných politík na zníženie užívania alkoholu vrátane obmedzenia jeho dostupnosti či zákazu alebo obmedzenia reklám na alkoholické nápoje vo všetkých médiách.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 15:34