Los muertos crew Pexels
StoryEditor

V detskej košickej nemocnici pribudli prístroje pre malých onkopacientov

21.10.2021, 11:00
Autor:
tasrtasr
Na východnom Slovensku ročne pribudne 50 až 60 nových detských pacientov s onkologickým ochorením.

Zlepšiť kvalitu života detí s onkologickými chorobami v Košickom a Prešovskom kraji, ako aj Zakarpatskej oblasti bolo cieľom cezhraničného projektu v celkovej sume takmer 330 000 eur.

Pribudlo tak napríklad pre onkopacientov vybavenie v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informovali partneri projektu.

Projekt v rámci cezhraničnej spolupráce Maďarsko - Slovensko - Rumunsko - Ukrajina sa začal v novembri 2019 a ukončia ho v závere mesiaca. Spolupracovali na ňom košická nezisková organizácia Svetielko pomoci s ukrajinskou verejnou organizáciou Rada ochrany prác pacientov a zdravotníckych pracovníkov.

Časť prostriedkov bola venovaná vzdelávaniu a výmene skúseností medzi odborníkmi či na organizovanie rôznych aktivít v priestoroch Centra pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach. Vydali aj štyri informačné publikácie určené pre rodiny s dieťaťom v liečbe, po liečbe alebo v terminálnom štádiu, ktoré sú dostupné aj na webovej stránke organizácie.

Výška príspevku z Európskej únie predstavovala viac ako 295 000 eur, zvyšok spolufinancovali ukrajinský a slovenský partner. Podpora z projektu pre DFN predstavovala takmer 22 800 eur.

Využitá bola na prístrojové vybavenie, zdravotnícke pomôcky, ochranné a dezinfekčné pomôcky pre oddelenie detskej onkológie a hematológie, Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny a vybavenie interiéru nemocnice.

„Zakúpili sme 21 lavičiek do nemocničných čakární, päť pulzných oximetrov s príslušenstvom, jeden prenosný multiparametrický pacientsky monitor, štyri závesné germicídne žiariče a osem prístrojov na ohrievanie a zvlhčovanie kyslíka s príslušenstvom,“ povedala hlavná koordinátorka projektu a riaditeľka Svetielka pomoci Miroslava Hunčíková.

Podľa Hunčíkovej ročne pribúda na východnom Slovensku okolo 50 až 60 nových detských pacientov s onkologickým ochorením.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 08:11