Ak máte depresiu a liečite ju medikamentami, môžete podľa lekárov pribrať medzi dvoma až siedmimi kilogramami. "Existuje mnoho druhov antidepresív, ktoré spôsobujú nárast váhy," upozorňuje doktor Robert J. Hedaya z National Center for Whole Psychiatry v Chevy Chase. Avšak aj samotná neliečená depresia môže súvisieť s nadváhou. Štúdia z roku 2010 publikovaná v American Journal of Public Health zistila, že ľudia, ktorí sa cítili smutní a osamotení, pribrali rýchlejšie než tí, ktorí nahlásili menej depresívnych príznakov. "Ľudia s depresiou totiž často konzumujú viac tučných a kalorických jedál, ale aj obmedzujú fyzickú aktivitu. Čo môže spôsobiť nárast hmotnosti, "vysvetľuje profesorka Belinda Needhamová, hlavná autorka štúdie.Pixabay
StoryEditor

Duševné zdravie ľudí sa počas pandémie zhoršilo. Vznikla aj Národná linka na jeho podporu

20.10.2021, 07:00
Autor:
red, tasrred, tasr
Podľa Plánu obnovy vznikol nadrezortný koordinačný orgán Rada vlády SR pre duševné zdravie. Jeho členovia a spolupracovníci pripravujú Národný program duševného zdravia.

Jednou z hlavných priorít ministerstva zdravotníctva je aj duševné zdravie. Uviedol to šéf rezortu Vladimír Lengvarský.

Po druhej vlne pandémie nového koronavírusu sa prehĺbili problémy Slovákov v oblasti ich psychického zdravia.

Minister zdravotníctva pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia v utorok (19. októbra) za prítomnosti predstaviteľov Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Ligy za duševné zdravie, platformy IPčko.sk a Linky detskej istoty zdôraznil, že mu na tejto téme záleží. Problematiku duševného zdravia sa usilujú odtabuizovať.

„Aj vďaka Plánu obnovy chceme dostať starostlivosť o duševné zdravie na Slovensku do formy. Spustili sme prvú Národnú linku na podporu duševného zdravia a v spolupráci s psychiatrami aj neziskovými organizáciami sa chceme postarať o to, aby mal na Slovensku každý bezbariérový prístup k prvej pomoci pre duševné zdravie,“ vysvetlil. 

Doplnil, že podľa Plánu obnovy vytvorili nadrezortný koordinačný orgán Radu vlády SR pre duševné zdravie. Jeho členovia a spolupracovníci pripravujú Národný program duševného zdravia.

Poukázal na to, že vyčlenených je 105 miliónov eur napríklad na rozvoj akútne poddimenzovaných kapacít vrátane vybudovania rôznych typov centier a denných stacionárov, modernizáciu diagnostických metód a liečebných postupov, humanizáciu oddelení v ústavnej starostlivosti, ďalej na obnovu materiálno-technického vybavenia či na skvalitnenie vzdelávania personálu.

Talkshow Bezhlavo

K hlavnej myšlienke Svetového dňa duševného zdravia, Duševné zdravie pre všetkých a bez rozdielov, sa aktívne pripája aj Slovenská psychiatrická spoločnosť.

Tá sa už druhý rok po sebe rozhodla prostredníctvom talkshow Bezhlavo pokračovať v otvorených rozhovoroch s verejnosťou. Okrem najväčších liniek pomoci sa k nej tento rok pripojilo aj ministerstvo zdravotníctva.

„Minulý rok sme sa prvýkrát rozhodli uchopiť Svetový deň duševného zdravia netradičným spôsobom. Vďaka veľmi  pozitívnej spätnej väzbe a tomu, že otvorenosťou a priblížením k verejnosti búrame mýty a predsudky o psychiatrii a duševných poruchách, sme sa v tom rozhodli pokračovať. Aktuálnosť a dôležitosť tejto témy navyše okrem jesene a blížiacich sa Dušičiek výrazne podčiarkla aj pandémia. Ukázala nám, že viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité starať sa nielen o fyzické, ale aj to vnútorné – duševné zdravie,“ ozrejmila prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková.

Prvá pomoc pre dušu

K psychiatrom sa tento rok pridali aj „záchranári“ duševného zdravia, ktorí na Slovensku ponúkajú anonymnú, bezplatnú, bezbariérovú a nepretržitú prvú pomoc pre dušu. Ide o psychológov, terapeutov, sociálnych pracovníkov a ďalších profesionálov – operátorov liniek pomoci, ktorí pomáhajú ľuďom neraz v najťažších životných chvíľach.

„Ak sa niekto z akýchkoľvek dôvodov bojí alebo nemôže spraviť prvý krok k návšteve psychológa alebo psychiatra, má k dispozícii telefónne čísla, emailové adresy a internetové poradne, ktoré mu anonymne pomôžu v rámci prvej pomoci pre dušu. Práve oni sú dôkazom toho, že duševné zdravie je na Slovensku dostupné pre všetkých a bez rozdielov,“ zhrnula docentka Izáková.

Zástupcovia platforiem a organizácií spoločne poukázali na nízkoprahovosť, teda na dostupnosť pre všetkých, ktorí psychologickú pomoc potrebujú.

Príspevkom k lepšej dostupnosti psychologického poradenstva pre všetkých, ktorí ho potrebujú, je zriadenie a prevádzkovanie Národnej linky na podporu duševného zdravia 0800 193 193. Jej cieľom je poskytovať širokej verejnosti odborné telefonické poradenstvo.

Linka funguje od 14.00 do 22.00 h počas pracovných dní, počas víkendov od 10.00 do 18.00 h. Na jej prevádzke pracuje 29 psychológov príslušnou odbornosťou a dlhoročnou praxou.

Pomoc je možné nájsť aj na linkách pomoci Linka dôvery nezábudka na čísle 0800 800 566, ďalej na Linke detskej istoty (Linka pomoci pre deti a mladých ľudí) na čísle 116 111, tiež na Linke pomoci obetiam násilia na čísle 0850 111 321, na Krízovej linke pomoci 0800 500 333 a na internetovej linke dôvery pre mladých ľudí www.ipcko.sk.

K psychológovi a psychiatrovi nie je potrebný výmenný lístok od lekára.

 

 

01 - Modified: 2023-03-03 13:27:47 - Feat.: - Title: Eduard Heger dá preveriť vyhodnotenie výzvy z plánu obnovy na obnovu nemocníc 02 - Modified: 2023-03-01 15:10:02 - Feat.: - Title: Vladimír Lengvarský chce skončiť na poste ministra zdravotníctva 03 - Modified: 2022-12-23 06:00:00 - Feat.: - Title: Národná linka na podporu duševného zdravia bude pomáhať aj budúci rok, rozhodol minister zdravotníctva 04 - Modified: 2022-10-10 15:21:36 - Feat.: - Title: Pocity prázdnoty, beznádeje či strata chuti do jedla. Aj toto môže byť varovný znak depresie 05 - Modified: 2021-10-19 22:53:26 - Feat.: - Title: Slovenské zdravotníctvo 2021: Len samotná reforma primárnej sféry nestačí
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 17:13