Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzýva na naliehavé opatrenia v súvislosti s meningitídou.
Cieľom novej stratégie meningitídy je zachrániť viac ako 200 000 životov ročne. Uviedla vo svojom vyhlásení organizácia.
Svetová zdravotnícka organizácia a jej partneri koncom septembra spustili vôbec prvú globálnu stratégiu boja proti meningitíde, ktorá každoročne zabije státisíce ľudí. Cieľom globálneho plánu je znížiť počet obetí meningitídy aj pomocou novej vakcíny typu päť v jednom.
Nová pentavalentná konjugovaná vakcína, ktorá chráni pred sérotypmi Neisserie meningitidis A, C, Y, W a X by mohla ukončiť epidémie meningitídy, najmä v Afrike.
Je to veľká objednávka, v podstate päť vakcín v jednej. Výsledky klinických štúdií fázy 3 vykonaných v Mali a Gambii nie sú zatiaľ verejné, avšak podľa Science vyzerajú povzbudivo. Partneri očakávajú, že vakcína bude licencovaná a dostane predbežnú kvalifikáciu Svetovej zdravotníckej organizácie (oficiálne požehnanie na použitie v chudobných krajinách) v roku 2022.
Cestovná mapa
Tzv. „Cestovná mapa“ Svetovej zdravotníckej organanizácie alebo plán (ako poraziť meningitídu) by ukončila epidémie v Afrike a znížila počet úmrtí na celom svete o 70 percent.
Ako informoval popredný vedecký časopis Science na svojej stránke, na začiatku júna došlo k náhlym, desivým úmrtiam v Banalii, v malej banskej komunite na severovýchode Konžskej demokratickej republiky (KDR). Niektorí to pripisovali čarodejníctvu. Mnoho z obetí boli mladí muži, ktorí prišli ťažiť zlato a iné bohatstvo, a keď ochoreli utiekli, a teda so sebou zobrali i toto „záhadné“ ochorenie.
Banalia je v provincii Tshopo, ktorá sa nachádza práve v páse africkej meningitídy, pásmo siahajúceho od Etiópie na východe až po Senegal na západe. Od roku 2009 provincia nezaznamenala prepuknutie meningitídy.
KDR však mala podozrenie na mening...
Zostáva vám 85% na dočítanie.