„Vaša príťažlivosť voči komárom je aspoň čiastočne geneticky založená,“ hovorí Joseph Conlon, technický poradca Americkej asociácie na kontrolu komárov. Niektoré baktérie, ktoré vaša pokožka produkuje, keď sa potíte, môžu byť obzvlášť lákavé voči komárom, ako aj vaša krvná skupina. Štúdia z roku 2004 z Inštitútu pre kontrolu škodcov zistila, že komáre najviac priťahovala krvná skupina 0.Pixabay
StoryEditor

Študentská kvapka krvi sa začína v pondelok, kampaň inšpiruje piesňou Smatanovej

15.10.2021, 12:06
Autor:
tasrtasr

Študentská kvapka krvi sa tento rok začína v pondelok 18. októbra a končí 19. novembra. Slovenský Červený kríž (SČK) kampaňou pripomína neustálu potrebu dostatočných zásob krvi v našom zdravotníctve a vyzýva na darovanie. TASR o tom informovala Silvia Kostelná zo SČK.

„Tentoraz sme sa nechali inšpirovať piesňou speváčky Zuzany Smatanovej. Podajte niekomu pomocnú ruku práve tým, že darujete krv. A ak už ste darcom alebo darkyňou krvi a poznáte niekoho, kto sa ešte darovať krv neodhodlal, povzbuďte ho. Podajte mu ruku a najbližšie môžete ísť darovať krv spolu," hovorí generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová.

Vzhľadom na epidemickú situáciu v súvislosti so šírením nového koronavírusu treba aj pri darovaní krvi dodržiavať prísnejšie opatrenia. Prečítať si je potrebné tiež aktuálne usmernenia k darovaniu krvi a informácie o mobilných odberových výjazdoch.

Kampaň organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:42